Papež zasáhl proti jednomu z největších oponentů. Kardinálovi Burkeovi odebral plat i byt

Papež František se rozhodl odebrat další výsady jednomu ze svých největších oponentů ve vysokých patrech katolické církve, americkému kardinálovi Raymondu Burkeovi. Podle představitele Vatikánu, kterého citovala agentura Reuters, už Burke na papežův příkaz nemá právo používat svůj vatikánský byt a přišel i o svůj plat.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František

Papež František | Foto: Guglielmo Mangiapane | Zdroj: Reuters

Papež František podle zdroje agentury Reuters rozhodnutí ohledně Burkea sdělil spolupracovníkům na pravidelné schůzce minulý týden. Odůvodnil to mimo jiné tím, že Burke „pracuje proti církvi a papežství“ a snaží se v církvi zasévat svár.

Biskup Holub: Na biskupské synodě se bude jednat i o možnosti žehnat stejnopohlavním párům

Číst článek

Vatikán se k věci oficiálně nijak nevyjádřil, mlčí i 75letý kardinál Burke, který už v církvi nezastává žádnou významnější funkci a žije převážně v rodném americkém státě Wisconsin.

Rozhořčený komentář nicméně na síti X zveřejnil jiný konzervativní americký církevní činitel, texaský biskup Joseph Strickland, kterého papež odvolal začátkem tohoto měsíce.

„Pokud se to potvrdí, pak jde o ukrutnost, proti které je potřeba se postavit. Pokud jde o mylnou informaci, je třeba ji okamžitě uvést na pravou míru,“ napsal.

Burke patří k vlivným figurám konzervativního křídla katolické církve zejména ve Spojených státech a proti papeži a jeho snahám o změny a liberálnější kurz vystupuje od jeho nástupu na papežský stolec.

Papež zatelefonoval novému prezidentovi Argentiny. Ten ho přitom dříve nazval ‚zástupcem zla na Zemi‘

Číst článek

František v roce 2013 stáhl Burkea z Kongregace pro biskupy, která je odpovědná za výběr kandidátů do biskupských úřadů, v roce 2014 jej pak odvolal z funkce prefekta Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury.

Kardinál se angažuje jako kritik papeže a v říjnu vystoupil proti směřování synody, tedy zasedání biskupů, na které papež mluvil o nutných reformách a otevřenějšímu přístupu k lidem z komunity LGBT+.

Kardinál Raymond Burke | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme