Romové z maďarské obce Gyöngyöspata ze strachu odjíždějí

V obci Gyöngyöspata severovýchodně od Budapešti, kde v noci vypukla bitka mezi rómskými obyvateli a příslušníky polovojenských gard, je situace stále napjatá. Ze strachu před útoky mnozí Romové z místa odjíždějí. Představitel místní vlády ale mluví o zbytečném vyvolávání hysterie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové opouštějí obec Gyöngyöspata. | Zdroj: ČTK

Po celý den postávali uprostřed romské části obce Gyöngyöspata místní Romové na jedné a příslušníci dvou druhů gard na druhé straně. Mezi nimi byly umístěné policejní jednotky. Napětí se dalo údajně krájet.

Proto ze strachu, že se gardisté odhodlají k nějakému útoku, mnohé romské rodiny odjíždějí autobusy k rodinám v okolí.

Vicestarostka vydala výzvu, aby politici a média informovaly o situaci reálně. Zplnomocněnec vlády dodal, aby nevyvolávali hysterii ani ochránci lidských práv, kteří organizují odjezd Romů. Ombudsman pro ochranu práv menšin inicioval urychlené setkání s premiérem Orbánem. Před budovou ministerstva vnitra dnes večer začíná časově neomezená demonstrace organizací na ochranu lidských práv.

Uniformovaná kriminalita

Maďarská vláda chce kvůli gardám, které řádí na severovýchodě země, zpřísnit trestní zákon. Pokud parlament schválí dnešní návrh vlády, maďarský trestní zákoník se rozšíří o pojem „uniformovaná kriminalita“.

Půjde o trestné činy, které páchají v různých stejnokrojích členové nepovolených polovojenských gard zejména vůči menšinovým skupinám obyvatelstva. Trestní sazba by mohla dosáhnout dvou až tří let vězení.

Gregor Martin Papucsek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme