Sajf al-Islám Kaddáfí může být souzený doma v Libyi

Mezinárodní trestní soud netrvá na tom, že Sajf al-Islám Kaddáfí musí být souzen v Haagu. V Tripolisu to oznámil žalobce tribunálu Luis Moreno-Ocampo. Soud se Sajfem i bývalým šéfem tajné služby Abdalláhem Sanúsím by se tak mohl konat i v Libyi, jak to chce Národní přechodná rada i většina Libyjců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žalobce haagského tribunálu Luis Moreno-Ocampo dnes přijel do Libye | Foto: Reuters

Luis Moreno-Ocampo dnes v Tripolisu prohlásil, že oba obvinění musí stanout před soudem, ať už v Haagu, nebo doma v Libyi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyii sleduje Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Země ale musí připravit proces, který bude v souladu se standardy mezinárodního soudu. Libyjští vyšetřovatelé a soudci také musí s haagským tribunálem plně spolupracovat.

Problémem zůstává, že v Libyi Sajfovi Kaddáfímu zcela reálně hrozí trest smrti, zatímco u soudu OSN by dostal maximálně doživotí, které by strávil v komfortní západní věznici. S tím ale Libyjci nesouhlasí.

Představitelé prozatímní vlády včetně premiéra Abdarrahíma Kíba opakovaně ujišťují, že soud bude spravedlivý a nestranný. Libyjská justice je ovšem ve zbědovaném stavu a soudci jsou pod obrovským tlakem veřejného mínění, které chová nenávist vůči exponentům bývalého režimu.

Saif al-Islám může být souzený i v Libyi | Foto: Reuters

Vyloučit se nedá ani možnost, že se Sajf al-Islám Kaddáfí v Libyi žádného soudu nedočká. Sám zatím zůstává v rukách nikoliv celé Národní přechodné rady, ale pouze části vojenských povstalců, kteří se podíleli na jeho dopadení.

Tito povstalci zatím odmítají diktátorova syna vydat, dokud nebude zajištěna fungující vláda, v níž by chtěli mít vlastní zastoupení. Pokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny, je možné, že Sajf al-Islám dopadne jako jeho otec nebo zemře za nejasných okolností.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme