Česko si v žebříčku svobody médií polepšilo o dvacet míst. Je na tom líp než Belgie nebo Nizozemsko

Česko si v žebříčku svobody médií výrazně polepšilo. Mezi 180 zeměmi skončilo dvacáté příčce, loni bylo čtyřicáté. V úterý to ve výroční zprávě zveřejnila organizace Reportéři bez hranic (RSF). Největší svobodu podle ní mají média v Norsku, Dánsku a Švédsku. Nejhůře je na tom Čína, Barma nebo Severní Korea.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž v Aténách si prohlíží vystavené noviny, referující o vítězství Syrizy ve volbách

Muž v Aténách si prohlíží vystavené noviny, referující o vítězství Syrizy ve volbách | Zdroj: Reuters

Podle Reportérů bez hranic nový žebříček dokládá, že na média má katastrofální dopady informační chaos způsobený neregulovaným tokem zpráv v on-line prostoru, který pomáhá bujet dezinformacím a propagandě. V mezinárodním měřítku demokratické země oslabuje asymetrie mezi otevřenými společnostmi a autokratickými režimy, které mají nad médii i on-line platformami plnou kontrolu a zapojují se do dezinformačních útoků, konstatuje zpráva.

Reportéři bez hranic: Letos přišlo o život 50 novinářů, jen třetina zemřela ve válečných oblastech

Číst článek

V této souvislosti RSF připomíná i konflikt na Ukrajině, kterému předcházelo vzepětí ruské propagandy. Rusko je v žebříčku na 155. místě, loni bylo o pět míst výše. Bělorusko letos skončilo na 153. místě, Ukrajina na 106. místě.

Mezi zeměmi, které zaznamenaly největší propad, je například Hongkong, který bylo loni 80., letos figuruje na 148. příčce. Skoro o 40 míst si pohoršila po vojenském puči z roku 2021 Barma, ze 122. na 156. místo se propadl Afghánistán, kde se loni vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán.

Ze zemí Evropské unie se v oblasti svobody médií nedařilo Řecku, které po loňském 70. místě letos obsadilo 108. příčku, či Rakousku - letos 31., loni 17. Na 91. místě skončilo Bulharsko, na 85. Maďarsko a na 66. Polsko. Slovensko si polepšilo o osm míst na 27. příčku.

Novinářská organizace upozornila, že letošní žebříček vychází z dat shromážděných do konce ledna, a nezohledňuje tedy aktuální události včetně ruského vpádu na Ukrajinu. Uvedla také, že letos se hodnocení uskutečnilo na základě pozměněných kritérií, a tak je potřeba výsledky z let 2021 a 2022 srovnávat jen velmi opatrně.

ČTK, nat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme