Účastníci konference v Bruselu se poradí, jak pomoci západní Africe s důsledky eboly

Prezidenti několika západoafrických zemí i belgická královna Mathilde jsou hlavními hosty dnešní konference o ebole v Bruselu. Z mezinárodní akce mají vzejít plány na ekonomickou obnovu trojice států, které epidemie zasáhla nejvážněji. Prioritou globálního zápasu s nemocí je v době zpomaleného šíření její úplné zastavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola, Sierra Leone | Zdroj: Reuters

„Otevření škol v době trvající krize kvůli ebole nevypadá dobře, my se ale musíme pohnout z místa, nemůžeme dál nečinně sedět doma,“ komentovala studentka Alice z Libérie skutečnost, že se tento týden otevřely po víc než půlroční pauze i zbývající školy v zemi.

Návrat dětí do lavic umožnil kontinuální ústup epidemie. Zatímco ještě na podzim hlásily tři sousední země u Guinejského zálivu dohromady několik set nových případů týdně, v poslední době jsou to už maximálně desítky.

V Sieře Leone je ale ústup nemoci méně patrný a také hospodářské důsledky eboly jsou v této zemi nejpalčivější. V roce 2013 vzrostla její ekonomika o víc než 10 procent, letos ale podle upadne do recese. Kvůli ebole tam navíc přišla o práci asi třetina pracujících v soukromé sféře.

Rok a čtvrt od vypuknutí nejvážnější epidemie eboly v dějinách onemocnělo minimálně 23 tisíc lidí a zemřelo přinejmenším deset tisíc.

Ebola - fáze onemocnění | Foto: Michal Jindra

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme