Viktor Kožený nebude vydán z Baham do USA, rozhodl soud v Londýně

Britská královská státní rada zamítla odvolání v případě Viktora Koženého. Ten tak nebude muset být vydán z Baham do USA. Ve Spojených státech čelí obžalobě z korupce, praní špinavých peněz a podvodu. Proti rozsudku už není odvolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený odpovídá Českému rozhlasu

Viktor Kožený odpovídá Českému rozhlasu | Foto: Miroslav Konvalina

Takzvaný Privy Council je nejvyšším odvolacím soudem pro britská zámořská teritoria a některé bývalé kolonie. Pětice soudců potvrdila dřívější bahamské rozsudky s tím, že zločiny, ze kterých je Kožený obviněn, nejsou na Bahamách trestné.

Navíc Ázerbájdžán, kde mělo k trestné činnosti dojít, není signatářem americké protikorupční dohody, a ani Spojené státy jím v té době nebyly. Dohoda přitom nemá retroaktivní účinek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda a ekonomický analytik Pavel Kohout v Ozvěnách dne

Soud tak pokorně doporučí královně, aby odvolání zamítla. Ta má sice oficiálně poslední slovo v rozhodování své rady, ale prakticky jen potvrzuje rozhodnutí soudců.

Americká prokuratura stíhá Koženého kvůli uplácení při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu. „Historie začíná v roce 1994, kdy Kožený slíbil některým americkým investorům, že bude investovat jejich peníze v Ázerbájdžánu, kde se připravovala privatizace ropného průmyslu," připomněl ekonomický analytik a spoluzakladatel firmy Partners Pavel Kohout.

Kožený tehdy od amerických investorů včetně významných firem a univerzit získal zhruba 350 milionů dolarů. "S nimi zmizel na Bahamy,“ poznamenal Kohout. Podle některých zpráv měl Kožený korumpovat ázerbájdžánské úřady včetně rodinných příslušníků prezidenta.

„Ale jsou i zprávy o tom, že v Ázerbájdžánu nefungovala ani korupce, takže Ázerbájdžánci si nechali peníze protislužbu neposkytli,“ doplnil Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viktor Kožený a investiční bankéř Ondřej Jonáš hodnotili situaci ve večerních Ozvěnách dne

Investiční bankéř Ondřej Jonáš neví, jak se celý případ udál, ale vidí i část viny na straně amerických investorů, že vstoupili do rizikového podniku.

„Není patrný důvod, proč museli zrovna investovat do Azerbajdžánu, ale předpokládám, že marketingová smršť, kterou jim připravil Viktor Kožený, byla velice přesvědčivá. Viktor na to chodil velkolepě, měl krásný dům v Aspen, dělal náborové akce v Londýně, v New Yorku, ve Washingtonu a podařilo se mu získat mezi investory velice vlivné lidi, jako byl senátor Mitchell. Určitě nějaký šarm měl a otázka je, jestli věděli, do čeho jdou, jestli byla všechna rizika na stole,“ uvažuje.

Společník Koženého Frederik Bourke už ve stejném případě dostal dvouletý trest a dvacetimilionovou pokutu. Na Bahamách ale není Koženého jednání trestné, a proto soud odmítl do Spojených států vydat.

Jestli dnešním rozsudkem končí šance Spojených států získat Viktora Koženého, si Jonáš netroufá odhadovat. „Těžko říct, jak se bude tento případ vyvíjet. Myslím, že Viktoru Koženému jde především o to, aby mohl volně cestovat, a já si vůbec nejsem jistý, jestli toho dosáhl,“ dodává.

Viktor Kožený: Soud potvrdil, že jsem zákon neporušil

Číst článek

O jeho vydání z Bahamských ostrovů žádaly Spojené státy od roku 2005, dva tamější soudy ale zatím rozhodly ve prospěch Koženého. O vydání Koženého se zatím marně snaží také české úřady, které ho stíhají pro údajné podvody. Česko ale nemá s Bahamským společenstvím uzavřeny patřičné dohody, které by vydání umožnily.

Ondřej Himmer, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme