Zahraniční tisk se ohlíží za návštěvou papeže v Turecku

Zahraniční se dnes vrací ke včera skončené návštěvě papeže Benedikta XVI. v Turecku či nedávné smrti někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka. Komentuje také omluvu britského premiéra Blaira za otroctví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vídeňský deník Der Standard píše, že se papež snaží naladit katolickou církev na proturecký kurs. Původně chtěl Benedikt XVI. navštívit byzantskou a pravoslavnou Konstantinopol. Ale kontroverzní zářijový projev v Řeznu, kterým papež proti sobě popudil islámský svět, ho nakonec přiměl k návštěvě muslimského Istanbulu, naráží rakouský deník na rozdílné názvy turecké metropole, jak se během historie měnily.

Přes všechny pochyby o budoucnosti křesťansko-muslimských vztahů je jisté jedno. Tento chybující papež se přece jen pokusil vytvořit podstatně klidnější atmosféru. Jeho schopnost učit se si ovšem někteří mohou vykládat jako ústupek vůči islámu a jiní jako čirý pragmatismus, uzavírá Der Standard.

Sdělovací prostředky u našich jižních sousedů se kromě papežovy návštěvy věnují celý tento týden i zvláštnímu opatření tamní ministryně sociálních věcí. Veřejnost ji obviňuje, že umožnila diskriminaci přistěhovaleckých matek a novorozeňat, které přitom žijí v Rakousku legálně. Vídeňská zpravodajka Českého rozhlasu Marie Woodhamsová zjistila, co o tom píše rakouský tisk. Ten zmiňuje výzvu strany Zelených Lidové straně, aby s diskriminačním opatřením něco udělala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Nedávná smrti někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka ohrožuje už i prezidenta Ruska Vladimíra Putina. Píše to ve svém dnešním vydání americký deník Christian Science Monitor. Naráží na fakt, že může trvat hodně dlouho, než se Litviněnkovu smrt podaří objasnit. A mezitím bude stále sílit podezření, že za jeho otravou stojí Kreml. Litviněnko totiž právě Putinovo Rusko obvinil ze smrti známé, nedávno zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Ať už se smrt Alexandra Litviněnka podaří vyšetřit nebo ne, nad hlavou prezidenta Putina bude viset těžký radioaktivní mrak, přidává lehce ironicky Christian Science Monitor.

Proč se britský premiér Tony Blair omluvil za otroctví? Takovou otázku si dnes klade britský deník Daily Telegraph. Chce snad v posledních měsících, které mu ve funkci zbývají, dohnat všechno, co doteď nestihl? Británie se přece na obchodu s otroky nepodílí, a tak neexistuje absolutně žádný důvod, aby se její premiér za otroctví omlouval. Jenže Blair omluvou vlastně napůl naznačuje, že se vinen cítí, a tím vytváří problémy pro své následovníky, kritizuje britského premiéra Daily Telegraph.

A přidává jedno srovnání. Například antisemité už stovky let tvrdí, že Židé nesou vinu za smrt Ježíše. Představme si, že by vrchní rabín prohlásil, že kvůli Ježíšovu ukřižování pociťuje hluboký zármutek. Takový zármutek sice může pociťovat úplně každý, jenže podobná slova z úst vrchního rabína by měla u většiny za následek okamžitou krvavou nálepku, míní list na konci nevěřícného článku o tom, že se britský premiér omluvil za příkoří způsobená všem otrokům.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme