tisk

| ČTK |Ekonomika

Sněmovna schválila komunistický návrh na 10procentní DPH u novin a časopisů. Má podpořit jejich prodej

Daň z přidané hodnoty u novin a časopisů se zřejmě sníží z nynějších 15 na 10 procent. Změnu navrhli poslanci opoziční KSČM a Sněmovna ji schválila ve zrychleném režimu. Vláda sice s tímto návrhem loni vyslovila nesouhlas, ve středu však pro něj vedle opozice hlasovala i řada koaličních poslanců. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. V účinnost má vstoupit na začátku příštího roku a podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) má pomoct zvýšit prodej tisku.

500 let staré knihy z Arménie dorazily do Prahy, od úterý budou vystaveny v Klementinu

|Robert Mikoláš, dab, Ondřej Patrovský |Literatura

Letadlo se starými knihami a vzácnými tisky ze 16. a 17. století přistálo na pražském Letišti Václava Havla a střežený vůz je převezl do Klemetina. Exponáty pro výstavu, kterou pořádají Národní knihovny České republiky a Arménie u příležitosti 25. výročí nezávislosti Arménské republiky, měly přitom původně dorazit už ve středu. Výstava Arménské knižní umění v průběhu staletí bude v Klementinu zahájena v úterý 12. října.

| ČTK |Zprávy ze světa

Masakr motorovou pilou. Německý tisk reaguje na výsledek CDU ve volbách

Katastrofální výsledek Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku byl v pondělí hlavním zájmem německých listů. Ty volby komentují jako masakr motorovou pilou, šok i jasnou výzvu pro stranu Merkelové. Zemské volby vyhrála oslabená sociální demokracie (SPD), CDU navíc vůbec poprvé porazila Alternativa pro Německo (AfD).

|Michaela Vetešková |Literatura

Očekávaná detektivka Rowlingové vychází v češtině. I ve verzi pro nevidomé

V Česku vychází jedna z nejočekávanějších knížek roku – detektivka Volání kukačky, kterou pod pseudonymem Robert Galbraith napsala Joanne Rowlingová. K dostání bude i v elektronické verzi a u detektivního příběhu budou moci tajit dech i nevidomí. Kniha v Braillově písmu je ale poněkud objemnější – na skoro tisícovce listů ji vytiskly v pražské tiskárně Karla Emanuela Macana.

|Ondřej Bouda |Zprávy ze světa

Britský list Guardian se kvůli aféře Snowden dostal do potíží s vládou a tajnými službami

Šéfredaktor britského Guardianu Alan Rusbridger se dnes v dlouhém článku zamýšlí nad nezávislostí médií a nebezpečími, která číhají na novináře ve zdánlivě svobodném západním světě. Impulsem pro komentář bylo zadržení partnera jednoho ze zaměstnanců Guardianu, který se od začátku věnuje aféře Snowden. Policie ho totiž na britském letišti zatkla na základě protiteroristického zákona.