tisk

| ČTK |Ekonomika

Sněmovna schválila komunistický návrh na 10procentní DPH u novin a časopisů. Má podpořit jejich prodej

Daň z přidané hodnoty u novin a časopisů se zřejmě sníží z nynějších 15 na 10 procent. Změnu navrhli poslanci opoziční KSČM a Sněmovna ji schválila ve zrychleném režimu. Vláda sice s tímto návrhem loni vyslovila nesouhlas, ve středu však pro něj vedle opozice hlasovala i řada koaličních poslanců. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. V účinnost má vstoupit na začátku příštího roku a podle poslance Jiřího Dolejše (KSČM) má pomoct zvýšit prodej tisku.

|Robert Mikoláš, dab, Ondřej Patrovský |Literatura

500 let staré knihy z Arménie dorazily do Prahy, od úterý budou vystaveny v Klementinu

Letadlo se starými knihami a vzácnými tisky ze 16. a 17. století přistálo na pražském Letišti Václava Havla a střežený vůz je převezl do Klemetina. Exponáty pro výstavu, kterou pořádají Národní knihovny České republiky a Arménie u příležitosti 25. výročí nezávislosti Arménské republiky, měly přitom původně dorazit už ve středu. Výstava Arménské knižní umění v průběhu staletí bude v Klementinu zahájena v úterý 12. října.

| ČTK |Zprávy ze světa

Masakr motorovou pilou. Německý tisk reaguje na výsledek CDU ve volbách

Katastrofální výsledek Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku byl v pondělí hlavním zájmem německých listů. Ty volby komentují jako masakr motorovou pilou, šok i jasnou výzvu pro stranu Merkelové. Zemské volby vyhrála oslabená sociální demokracie (SPD), CDU navíc vůbec poprvé porazila Alternativa pro Německo (AfD).