Seznam Zprávy v úterý informovaly o údajném výměnném obchodu vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Ten měl na schůzce 15. dubna navrhnout vyměnit skandál ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik V.
Češi si svůj romantický vztah k Rusku odbyli po druhé světové válce, a jelikož okupaci a normalizaci snášeli psychicky o mnoho hůře než Slováci, k lásce k Rusku se už nemohou vrátit, tvrdí komentátor.
Igor Matovič uvedl, že kvůli kauze odstoupí až poté, co splní všechny předvolební sliby. Dodal, že poslední dva ročníky studia, kdy již podnikal, školu zanedbával a že ve škole také opisoval.
Kollár čelí obvinění, že opsal diplomovou práci, kterou měl odevzdat na závěr studia environmentálního managementu na Středoevropské vysoké škole ve Skalici.
Předseda slovenské sněmovny Boris Kollár čelí výtkám médií a neparlamentních politiků z plagiátorství ve své diplomové práci. Kollár jisté pochybení přiznal, odstoupit ze své funkce ale nehodlá.
S vlastními projevy vystoupili také premiér a šéf parlamentu. Peter Pellegrini vyzval veřejnost, aby posuzovala lidi podle skutků, Andrej Danko zdůraznil potřebu zachování konzervativních hodnot.
Poslanci přišli během přestávky k řečnickému pultu a položili na něj svatební dort, který má symbolizovat spojení expremiéra Roberta Fica ze strany Smer s krajně pravicovou stranou Mariána Kotleby.
Šéf slovenského parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko v letech 2013–2016 komunikoval s Alenou Zsuzsovou, žádal si od ní fotografie a chtěl se s ní setkat.
Slovenští poslanci minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery. Učinili tak na úvod své schůze slovenské sněmovny a z podnětu jejího předsedy Andreje Danka.
Moratorium prosazovaly vládní SNS a Smer. Důvodem, proč někteří poslanci změnu prosazovali, prý bylo, že se podle nich předvolební průzkumy dají lehce zmanipulovat a klamou tak veřejnost.
Slováci se na konci února vydají k parlamentním volbám. Předseda parlamentu Andrej Danko vyhlásil termín na 29. února, tedy týden po druhém výročí vraždy Jána Kuciaka.
Opozice navrhla na konci srpna svolat jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání státní tajemnice (náměstkyně) ministerstva spravedlnosti.
Z vyjádření Danka i Pellegriniho vyplývá, že koalice přistoupila k obstrukci kvůli tomu, že ve sněmovně nebyli všichni opoziční poslanci, kteří se pod návrh na odvolání premiéra podepsali.
„Prohlásí ho za svatého,“ psal Kočner. „Bude patronem novinářů,“ odpověděla Zsuzsová. „Založíme nadaci sv. Jána Kuciaka – patrona novinářů. Kdo bude lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu?"
Počin předsedy parlamentu nezůstal bez odezvy ani na sociálních sítích. Jedna uživatelka twitteru se ptala, co se stane, až Danko zjistí, že v Madridu je 50metrový stožár s vlajkou.
Slovenské vysoké školy v současnosti nemohou odebrat absolventům titul. Umožnit jim to má novela vysokoškolského zákona, kterou ve středu projednala slovenská vláda.
„Opět se ukázalo, že vám nejde o Slovensko. Ničíte lidi bez rozsudku, stačí vám novinový článek,“ řekl Danko v úvodu rozpravy sněmovny o návrhu na jeho odvolání.
Podle Denníku N Danko ve své práci o veřejné správě použil rozsáhlé texty z pěti učebnic. List po analýze rigorózní práce uvedl, že po úvodu je v ní zkopírováno hned prvních 20 stran.
Politická jednání o budoucnosti vlády Roberta Fica pokračují. Lídři tří vládních stran jednají na úřadu vlády o dalším vývoji a hlavně stanovisku k předčasným volbám.
Předseda slovenského parlamentu a šéf vládní SNS Danko jako první čelný politik Ficovy koalice v pondělí připustil možnost předčasných voleb jako řešení současné politické krize.
Slovenský parlament loni na podzim schválil vytvoření dvou nových státních cen. Podle prezidenta jsou ale ceny totožné se státními vyznamenáními, který odevzdává on, a oslabují jeho pozici.
Slovenská národní strana chce zůstat v koalici premiéra Roberta Fica. Potvrdil to její šéf Andrej Danko. K současnému kabinetu teď podle něj neexistuje alternativa.
Překvapivé rozhodnutí Andreje Danka vypovědět koaliční smlouvu ještě zdaleka neznamená konec koalice. Tak hodnotí situaci v slovenské politice tamní komentátoři.