Jde o jeden z hlavních sporů mezi vládními stranami Hlas a SNS, premiér Robert Fico (Směr) ale říká, že nejde o jeho prioritu a že si spor mají vyřešit jeho koaliční partneři sami.
Robertu Ficovi se domácí situace vyhrotila natolik, že na čas ztratil v parlamentu většinu. Vzbouřenci odštěpení od koaliční SNS demonstrují svou sílu a Fico na oplátku hrozí nasazením tajných služeb.
„Vláda působí jako parodie na slibovaný klid a stabilitu,“ glosuje komentátor Postoje Jozef Majchrák. Jedním z důvodů je i to, že premiér Fico dokáže daleko méně tlumit koaličních vášně.
Spory ve slovenské vládní koalici přerostly ve veřejný konflikt. O zklidnění neshod mezi hnutím Hlas a Slovenskou národní stranou se neúspěšně pokusil i prezident Peter Pellegrini.
Premiér Robert Fico útočí na rodinu šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky. A to přestože Ficovi dříve velmi vadilo, pokud jeho političtí soupeři zmiňovali jeho rodinu.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
Slovensko nemá už čtvrt roku obsazený post předsedy parlamentu. Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko si na tuto svou oblíbenou pozici dál dělá zálusk a trvá na přerozdělení mocenských pozic.
SNS ve snaze obsadit funkci šéfa parlamentu, kterou do zvolení hlavou státu vykonával už bývalý předseda Hlasu-SD Pellegrini, podpořili i někteří představitelé Směru-SD premiéra Roberta Fica.
Když se Slovenská národní strana dostala po loňských volbách znovu do parlamentu, dosáhla jen 5,6 procenta hlasů. Pro jejího šéfa Andreje Danka to byl ale i tak velký úspěch.
Moderátor Michal Kovačič v rozhovoru pro Deník N popsal, jakým tlakům musel v televizi Markíza čelit. A jak se změnila situace ve slovenském mediálním prostředí po nástupu současné vládní koalice.
Atentát na premiéra Roberta Fica zcela jistě změní slovenskou společnost a bude mít i politické důsledky. První čísla naznačují, že útok vedl ke změně podpory mezi vládními stranami.
První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica ztroskotal. Rozdílné postoje k nastalé krizi a chybějící premiér mohou znamenat pro zemi, kde vládne křehká většina, těžké časy.
„S Matovičem za jedním stolem sedět nemůžu, dokud mi to neřekne sám Fico,“ řekl šéf SNS Andrej Danko v nedělní televizní diskusi s tím, že pro něj není partnerem pro diskusi ani prezidentka Čaputová.
„Vnímám to tak, že jsme v mezistavu. Rozhoduje se, jestli zvítězí deeskalace polarizace, anebo jestli se to podaří využít na další rozdmýchávání vášní,“ popisuje sociolog nálady na Slovensku.
Až vychladnou hlavy, mohlo by začít hledání cesty z rozdělené slovenské společnosti, řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus poslanec z vládní Slovenské národní strany (SNS) Roman Michelko.
Místopředseda Směru Ľuboš Blaha a šéf SNS Andrej Danko dlouhodobě platí za radikály, kteří sami svými vyjádřeními i činy jitří emoce. Zástupci opozice na neurčito přerušují své politické aktivity.
Andrej Danko není vůbec spokojený. Nelíbí se mu počet ministerstev SNS i to, že není předsedou parlamentu. Snaží se proto částečně vyvázat z povinností v domácí politice.
Danko navíc během dne s koštětem zametal veřejné prostranství v bratislavské čtvrti Dúbravka, kde se nehoda stala a kde politik bydlí. Své zapojení do veřejně prospěšných prací Danko slíbil už dříve.
Harabin v pondělí tvrdil, že „nastupuje superglobální velmoc Ruská federace“, a pokud by Rusko zaručilo neutralitu Slovenska, měla by tato středoevropská země zajištěnou svou další existenci.
Za určitých okolností by premiéru Robertu Ficovi mohli vyhovovat oba. Petera Pellegriniho už přitom dopředu úkoluje a počítá, že mu půjde na ruku, Ivan Korčok by pro něj zase mohl být vítaným terčem.
„Vyrovnanost nespočívá v tom dát pět minut Hitlerovi a pět minut židovi. Naším úkolem je poskytovat pozitivní rozvoj celé společnosti,“ říká generální ředitel slovenské RTVS Ľuboš Machaj.
Předložený návrh zákona počítá se vznikem nové instituce i možností snadno odvolat současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. Opozice varuje, že de facto vznikne státní médium.
Kritizoval také rozhodnutí české vlády pozastavit společná jednání se slovenským kabinetem a českého premiéra Petra Fialu také za jeho schůzku s lídrem slovenské opozice.
Dva měsíce do voleb je velmi pravděpodobné, že už Slováci znají finálovou dvojici. Průzkumy jasně ukazují vysokou podporu Petera Pellegriniho a Ivana Korčoka, a naopak mizivé šance zbytku uchazečů.
Matovič na tiskové konferenci uvedl, že chce „krýt záda demokratickému kandidátovi“, který se dostane do druhého kola. Nemyslí si ale, že on sám by měl šanci na postup.