Kanada 5:1 Česko

biskupové

|Roman Verner, Ondřej Látal |Zprávy z domova

Biskupové stáhnou žaloby na kraje kvůli majetku. Rozhodli o tom ve Velehradě

Čeští a moravští biskupové se na schůzce ve Velehradě dohodli, že stáhnou žaloby na kraje, prostřednictvím kterých se domáhali určení vlastnictví. Ke stejnému kroku vyzvali i tuzemské řády a kongregace. Vstřícné gesto se ovšem netýká obcí, údajně proto, že přechod církevních majetků na kraje se uskutečnil za jiných okolností. Staženy by měly být desítky až stovky žalob. Přesné číslo Česká biskupská konference nezná.

|Věra Pfeifferová, Katka Brezovská |Zprávy z domova

V Praze se scházejí čeští biskupové. Budou hodnotit i plánovat

Pražský Augustiánský klášter bude dva dny místem zasedání České biskupské konference. Biskupové zhodnotí život církve v České republice v roce 2010. Zabývat se budou také přípravami na rok 2013, kdy se bude slavit 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, a účastí biskupů na beatifikaci papeže Jana Pavla II. v Římě 1. května 2011.

V olomoucké katedrále je nově otevřeno mauzoleum biskupů

|Radka Kvasničková, Eva Presová |Regiony

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete nově navštívit mauzoleum olomouckých biskupů. Návštěvníkům katedrály se tak otevírají dosud nepřístupné podzemní prostory v dolní kryptě, kde spočívají sarkofágy biskupů. Otevřením mauzolea skončila rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor katedrály svatého Václava, která trvala dva roky a stála 25 milionů korun. Nákladný projekt byl hrazen z takzvaných norských fondů.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Čínští biskupové volí své nejvyšší představitele, navzdory Vatikánu

Čínští katolíci volí nejvyšší představitele církve řízené státem. Jde vůbec o první zasedání od roku 2004, které navíc probíhá proti vůli Vatikánu. Svatý stolec minulý měsíc také odsoudil vysvěcení dvou čínských biskupů bez papežova souhlasu. V Číně je asi 80 milionů katolíků, zhruba tři čtvrtiny z nich jsou ale členy takzvané podzemní církve uznávající pouze autoritu papeže.