CNG

|Luděk Hubáček |Ekonomika

Dotace na auta s alternativním pohonem už na podzim, zatím ale jen pro kraje a státní správu

Chcete si předělat auto na stlačený zemní plyn CNG? Pokud počkáte, časem by vám na to mohl přispět stát. Dotace na koupi ekologického auta začne letos vyplácet krajům a státní správě. A možná by se to v budoucnu mohlo týkat i přestaveb. Dotace na pořízení nového auta s alternativním pohonem začne Ministerstvo životního prostředí vyplácet už letos na podzim. A stát zvažuje i to, že by přispíval taky na přestavbu aut na stlačený zemní plyn CNG.

Češi si oblíbili auta na CNG. I díky úlevě na spotřební dani

|Matěj Skalický, Simona Bartošová |Ekonomika

Do roku 2020 je v Česku garantovaná snížená spotřební daň na stlačený zemní plyn neboli CNG, což v praxi znamená cenu asi 18 korun za litr. Sníženou sazbou chtěla vláda motivovat řidiče k nákupu vozů na alternativní palivo. Přes rychle rostoucí zájem je počet aut na CNG v Česku v porovnání s rozvinutými evropskými státy stále zanedbatelný. Kabinet se navíc zavázal k postupnému růstu daně z nuly na evropské minimum.

|Matěj Skalický |Technologie

Naftu a benzín mění řidiči za plyn. Bez lehké nohy se ale úsporněji nesvezou

Zemní plyn zná každý. V domácnostech se díky němu topí a továrny z něj dělají elektřinu. V dopravě patří mezi alternativní paliva se spoustou výhod a silnou perspektivou. V kapalném stavu se jako takzvané LPG už v Česku prosadil, ale i na stlačenou podobu, takzvané CNG, každým rokem jezdí čím dál víc řidičů. Láká totiž cenou i příznivým vztahem k životnímu prostředí. Důležitým faktorem pro úspornou jízdu je ovšem i sám řidič.