Bývalá ředitelka základní školy Drahomíra F. v úterý od soudu odešla s trestem dvou let vězení s odkladem na 30 měsíců. Na rozdíl od prvního rozsudku tentokrát senát uznal, že se dopustila podvodu.
Bývalá ředitelka ze ZŠ Libčice nad Vltavou míří opět před soud. Z usnesení, které server iROZHLAS.cz získal, vyplývá, že prvoinstanční soud hned v několika bodech pochybil.
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze odmítá lidem po změně pohlaví vydávat diplom na nové jméno. Na jiných školách je to přitom výměna běžnou praxí, kterou doporučuje i ministerstvo školství.
Není výjimkou, že se celý proces ověřování diplomu protáhne až na několik měsíců či celý rok. Žadatel škole musí mimo jiné zaplatit poplatek ve výši tří tisíc korun.
Na školách v Česku je celkem 17 tisíc učitelů, kteří nemají potřebnou kvalifikaci. Zjistilo to ministerstvo školství. Podle šéfa úřadu Marcela Chládka si většina z nich v nejbližší době požadované vzdělání doplní. I tak ale bude muset příští rok velká část učitelů ze škol odejít.
Na základní škole učí celých 12 let a patří mezi zkušené a pracovité učitele. Teď jí ale hrozí, že bude muset odejít. Kantorka Gabriela Mikulková totiž učí bez vysokoškolského diplomu. Zákon však vyžaduje opak, a proto se teď v obecní škole v Jehnědí na Orlickoústecku obávají, že za kolegyni nenajdou náhradu.
Desítky lidí v Česku mají vysokoškolský titul, který je jim téměř k ničemu. Za studium zaplatili desítky, spíš stovky tisíc korun. Závěrečný diplom ale není v Česku uznatelný. Jejich škola se sice na první pohled tvářila jako každá jiná, jenže nemá uznávanou akreditaci. Český rozhlas jednu takovou našel.
Bývalý náměstek Lubomír Toman definitivně opouští ministerstvo financí. Ministr v demisi Jan Fischer ho už minulý týden odvolal z funkce náměstka kvůli podezření, že zfalšoval svůj vysokoškolský diplom z Ekonomické univerzity v Bratislavě. Toman na ministerstvu zůstal jako zaměstnanec a měl do dnešního dne možnost podezření vyvrátit.
Po dvou měsících skončil ve funkci náměstek ministra financí Lubomír Toman. Ministr v demisi Jan Fischer ho odvolal kvůli tomu, že nedoložil získání vysokoškolského diplomu. Toman dostal čas do pondělí, aby jej předložil. Náměstek dosud ukazoval diplom z Ekonomické univerzity v Bratislavě. Ta mu prý ale žádný nevydala.
Podvodníků, kteří chtějí získat vysokoškolský titul neprávem, v posledních letech přibývá. Vysoké školy a univerzity už několik let používají různé antiplagiátorské programy, které dokážou odhalit nepravé bakalářské a diplomové práce.
Maturitní vysvědčení třeba za 20 tisíc korun, titul doktora pak za 80 tisíc. V takovém rozmezí se pohybovaly částky za padělky falešného šestatřicetiletého inženýra ze Znojemska, kterého na konci června zatkli kriminalisté z Prahy-západ. Vysvědčení a vysokoškolské diplomy falšoval minimálně od roku 2008. Padělatele už zatkli, podezřelých je ale ještě několik desítek lidí.
Pravost vysokoškolských titulů je teď možné jednoduše ověřovat na internetu. Projekt s názvem Pravý Diplom spustila brněnská Masarykova univerzita a zapojují se do něj další vysoké školy.
Třicet let čekali pracovníci Dětského domova ve Vizovicích na svého vysokoškoláka. Radost jim udělala až letos Bohumila Schonbaumová, která úspěšně absolvovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Vedle složitých rodinných poměrů se dívka musela od narození vyrovnávat s tím, že má jen pravou ruku.
Zdravotní sestry, lékaři, inženýři a turističtí průvodci by mohli snadněji hledat práci v zahraničí. Nová pravidla pro mezistátní uznávání kvalifikací připravuje Evropská komise. Zatím se k jejímu záměru sladit podmínky pro uznávání diplomů a kvalifikačních osvědčení vyjádřilo ve veřejné diskusi několik stovek jednotlivců i firem.
Masarykova univerzita zaznamenala v prvním pololetí letošního roku nárůst počtu případů falšování absolventských diplomů. Odhalené podvody se sice stále pohybují v řádu jednotek, škola přesto doporučuje, aby si zaměstnavatelé v případě podezření ověřili na webových stránkách univerzity, zda univerzitu dotyčný v uvedeném roce skutečně absolvoval a v jakém oboru.
Čtyřicet čtyři žalob podalo Nejvyšší státní zastupitelství na Západočeskou univerzitu v Plzni. Údajně v rozporu se zákonem uznala absolventům ukrajinské univerzity právnické vysokoškolské vzdělání.
Německu schází kvalifikované síly. Po létech hospodářské stagnace zažívá od poloviny loňského roku německá ekonomika až nečekaný růst. A nejrůznější obory si stěžují na nedostatek vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. Změnit by to měl do značné míry nový zákon o uznávání diplomů ze zahraničních univerzit. Nový vládní návrh dnes představila spolková ministryně pro vědu a vzdělání Anette Schavanová.
Falešná advokátka z Frýdku-Místku stane znovu před soudem. Osmatřicetiletá Marie Adamcová osm let vykonávala advokátní praxi a inkasovala od klientů velké peníze. Neměla k tomu ale potřebné vzdělání. Dodatečně soudnímu senátu předložila diplom z ruské univerzity, který je podle policistů falešný. Předtím to ale nepoznali ani úředníci ministerstva školství.
Západočeská univerzita poslala čtyřem absolventům plzeňských práv usnesení o zrušení jejich magisterského diplomu. Dalších zhruba šestnáct usnesení zašle poté, co dostane všechny podklady od náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela.
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká uspěla se žalobami proti Západočeské univerzitě v Plzni. Napadala v nich zažitou praxi plzeňských práv, která uznávala diplomy a právní vzdělání studentům ze Zakarpatské státní univerzity.
Falešné diplomy a vzdělání v nezvykle rychlém čase nejsou jen problémem plzeňské univerzity. Podobnou kauzu teď řeší i na Ukrajině. Tamní ministerstvo vnitra prověří diplomy a tituly všech nejvýše postavených úředníků.
Lech Walesa, legendární vůdce polské odborové centrály Solidarita a pozdější prezident, se vrací. Příští polský premiér Donald Tusk ho pozval do své vlády. Má se stát jakýmsi čestným velvyslancem země.