Plameny se v dole Esperanza I. objevily kolem 12.00 místního času (19.00 SELČ), o zhruba 45 minut později na místo vyrazili záchranáři. Příčinou požáru byl zřejmě zkrat. Případ vyšetřují místní úřady.
Unikátní systém chodeb bývalých kaolinových dolů u Českých Budějovic si zřejmě bude moci prohlédnout každý. Jihočeský kraj chce důlní dílo Orty do několika let zpřístupnit turistům.
Výbuch metanu a následný požár v hloubce kolem 880 metrů pod zemí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě si 20. prosince 2018 vyžádal třináct obětí, dalších deset horníků utrpělo těžká zranění.
Přípravné práce by trvaly šest let včetně zajištění pracovní síly. „Zapotřebí by na to bylo postupně přes dva tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole,“ říká mluvčí Diama Jana Dronská.
Na demolici věže a komína v Měděnci na Chomutovsku se přišly podívat stovky lidí.Co bude na místě někdejšího železnorudného dolu dál, ale zatím není jasné. Majitel dolu se k věci nechtěl vyjadřovat.
Léto přeje turistice a ta hojí rány památkám, které utrpěly nedostatkem návštěvníků v posledních dvou letech. Koronavirovou pandemii přežilo i soukromé muzeum dobývání zlata ve Zlotém stoku v Polsku.
V černouhelném dole Zofiówka na jihu Polska druhým dnem pokračuje pátrání po hornících, kteří po sobotním otřesu spojeném s prudkým únikem metanu zůstali v podzemí.
Dolem v Pawlovicích ve Slezském vojvodství otřásla exploze ve středu krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem. Podle JSW bylo na místě v tu chvíli 42 horníků.
Sekundární výbuch nastal ve čtvrtek mezi 19.37 a 20.01. Podle místní správy je několik zraněných, nikdo z nich vážně. „Záchranáři se zrovna sami stahovali,“ uvedl dispečer polského báňského úřadu.
V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno.
„Po zřícení zlatého dolu v lokalitě Nahúd ve státě Západní Kurdufán bylo vyproštěno 31 těl. Pouze jeden člověk byl zachráněn živý,“ uvedl ředitel státem vlastněné důlní společnosti Chálid Dahvija.
Ředitel a jeho zástupce čelí obvinění z porušení požadavků pro zajištění průmyslové bezpečnosti objektu a zůstanou ve vazbě do 25. ledna. Zadržen byl také vedoucí úseku, kde se tragédie stala.
„Nová vláda by si měla si stanovit ambicióznější podmínky, za kterých je ochotná ji uzavřít,“ říká Nikol Krejčová z Greenpeace. „Situace je opravdu vážná,“ upozorňuje kandidát na ministra Tomáš Tesař.
V prosinci chtějí pracovníci novou vrtnou techniku otestovat kousek od povrchu. Až poté zamíří do větší hloubky. Průzkum má kromě zlata odhalit zásoby i jiných kovů – například zinku, mědi či olova.
Neštěstí v zaplaveném dole se stalo v neděli po poledni, kdy se tři ze šesti potápěčů nevynořili. Účastnili se zdokonalovacího cvičení. O život přišli dva instruktoři a účastník kurzu.
„Není fyzicky možné uzavřít tak velký provoz jako je důl Turów. Povrchové doly se projektují na mnohaleté využívání,“ řekl Radiožurnálu báňský inženýr dolu Turów Rafal Skorupiňski.
Speciální důlní laboratoř otevřel státní podnik Diamo, který chce zkoumat riziková místa v souvislosti s těžbou uhlí. Nezmapovaných oblastí je v celém revíru ještě hodně.
První plány s možnostmi nového využití dolů na povrchu budou hotové ještě letos. Musí se to celé stihnout, než se doly zasypou. Zčásti ale budou i dál sloužit energetice.