Nové břehy a přesuny jezů. Vodohospodáři na Karvinsku napravují následky důlní činnosti

Na Karvinsku pokračuje odstraňování starých důlních škod. Ty se projevují i na řekách a vodních tocích, kde je nutné stavět nové břehy anebo jezy. Právě teď vodohospodáři budují nový jez na řece Olši u polské státní hranice.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Olše

Řeka Olše | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Koryto řeky Olše na okraji Karviné obsadily bagry a nákladní auta. Celá řeka teče jakýmsi bypassem okolo a přeložená je kvůli tomu i cyklostezka. A do potrubí se schoval odtok do místního náhonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Knitla

Kompletní obnova jezu bude stát přes 85 milionů korun a zhruba půlku zaplatí těžební firma OKD.

„Důvodem rekonstrukce stávajícího jezu jsou poklesy způsobené hornickou činností na dolech Darkov a ČSM, které už v současnosti v obdobích sucha znemožňují zásobování náhonu Mlýnka vodou. Nový jez bude vybudován o 21,5 metru níže,“ potvrzuje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

I když řeky poměrně dobře zvládají poklesy terénu při poddolování, tady to jez nevydržel. Ten nový by měl zajistit vodu pro náhon Mlýnka a ten zase doplňování karvinských městských rybníků.

Není to jediná podobná stavba na Karvinsku. Firma OKD už v minulosti s Povodím Odry spolupracovala na nutném navýšení hráze v karvinské části Louky, Hráze se kvůli pohybu terénu opravovaly i na dalších místech a jak potvrdila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková, stavět se bude už i částečně na polské straně, kudy řeka Olše protéká.

„Na Olši máme dále připravenu opravu říčního stupně, kterou budeme plně hradit. Jedná se o již dohodnutý závazek vůči Polské republice,“ dodala mluvčí.

Nejenom řeku Olši, ale i další toky vodohospodáři pravidelně kontrolují a měří nadmořskou výšku. Poklesy už dříve zjistili také na řece Stonávce.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme