elektrická energie

|Luděk Hubáček |nepoužívat - Věda

Na Nebraské univerzitě vyrobili elektrický beton, pomáhat má při rozmrazování silnic

Vědci zkoušejí elektrický beton. Na Nebraské univerzitě ve Spojených státech přidali do běžného betonu trochu oceli a uhlíku a vyrobili tím vodivou směs. Pomoci by mohla například při rozmrazování silnic. Univerzita už jeho funkci vyzkoušela. Vědcům stačilo pouhých dvacet procent vodivé směsi, aby betonem proudil dostatek elektřiny k roztání sněhu a zároveň byl bezpečný na dotek.

|Jitka Hanžlová, ČRo |Ekonomika

Kvůli náporu elektřiny z Německa loni čelila česká přenosová soustava rekordnímu zatížení

Česká přenosová soustava byla loni vystavena rekordnímu zatížení. Přepravila o 40 procent více proudu než před rokem. Vypořádat se musela zejména s náporem elektřiny z Německa. Kvůli přemíře německé energie také dochází ke ztrátám na tuzemské soustavě, a to až o 20 procent. Společnost ČEPS chystá další opatření na zabezpečení přenosové soustavy před přetoky proudu ze zahraničí.

|Jitka Hanžlová |Zprávy z domova

Změna výpočtu ceny elektřiny se bude týkat hlavně domácností s velkými jističi a malou spotřebou

Každý člověk může ovlivnit, kolik zaplatí příští rok za elektřinu. Stačí, aby použil internetovou kalkulačku, kterou dnes na svých webových stránkách zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Snadno si tak spočítá, jak by se mu mohl změnit konečný účet za energii. Vyšší by ho mohli mít chalupáři a ti, kdo mají velký jistič a přitom nízkou spotřebu.

|Martin Křížek, Jakub Šídlo, Kristina Winklerová, Jan Beneš, Martin Ježek |Ekonomika

ČEZ o licenci na distribuci elektřiny v Bulharsku zatím nepřišel. Řízení ale pokračuje

Bulharský regulační úřad zatím neodebral licenci společnosti ČEZ. Celý proces byl sice zahájen, úřad chce ale nejprve prozkoumat rozsah případných pochybení. Do tří dnů se může ČEZ proti procesu odebrání licence odvolat. Firma pak bude mít dalších sedm dní na to, aby regulátorovi dodala potřebnou dokumentaci.