FC Viktoria Plzeň

FC Viktoria Plzeň je profesionální český fotbalový klub sídlící v Plzni. V současné době hraje nejvyšší českou fotbalovou soutěž. Své domácí zápasy hraje v Doosan Areně, která má kapacitu 11 700 diváků.

Založen byl v roce 1911 pod názvem Sportovní klub Viktoria Plzeň a v roce 2011 oslavil 100 let existence. Během této doby několikrát změnil oficiální název, ale v roce 1993 se vrátil k přízvisku Viktoria. Vzhledem k úspěchům posledních let můžeme řadit klub mezi ty momentálně nejlepší v rámci České republiky. Za posledních osm let totiž Viktoria vyhrála českou ligu celkem pětkrát, včetně sezony 2017/18.

Doposud největším mezinárodním úspěchem klubu je dvojí účast v základní skupině Ligy mistrů. V sezóně 2011/12 se Viktoria utkala s týmy FC Barcelona, AC Milán a FK BATE, celkové třetí místo znamenalo přesun do Evropské ligy 2011/12. V sezóně 2013/14 přidělil los Viktorii jako soupeře FC Bayern Mnichov, Manchester City FC a CSKA Moskva. I tentokrát Viktorie postoupila ze třetího místa do jarní části Evropské ligy.

Mezi nejslavnější osobnosti klubu se řadí Pavel Nedvěd, Pavel Horváth, Petr Čech či Vladimír Darida.

Vývoj umístění Plzně v nejvyšší soutěži:

FC Viktoria Plzeň v textech na iROZHLASU