Proč se vyplatí na pražské Letné zvednout hlavu? Kde se v Liberci vzala vila tvaru zaoceánské lodě? Může být továrna na punčochy uměleckým dílem? Jak vypadá spojení valašského folklóru a brutalismu?
„Před sto lety bychom z hradu Špilberk mohli pozorovat rozrůstající se Brno, ale rozhodně ne tak velké jako dnes,“ říká historik z Muzea města Brna. Jaký byl tehdy život v Brně?
Rekonstrukce vily navržené Adolfem Loosem má stát podle odhadů 100 milionů korun. Po obnově má sloužit jako muzeum Loosova díla, prostor pro prezentaci obce, cukrovarnictví nebo bytové kultury.
Proslavil se stavbami ve Vídni, v Paříži i v Praze, tvořil ale také v rodném Brně, Plzni nebo Náchodě. Adolf Loos byl jedním z nejvýznamnějších architektů dvacátého století.
„Z potřeby manifestovat naše architektonické cítění a z nutnosti zhmotnit desetiletou vyčerpávající praxi v Olomouci jsem se rozhodl zahájit svépomocí stavbu ateliéru,“ uvedl k záměru Lukáš Blažek.
Funkcionalistickou činžovní vilu Petřiny může její majitel strhnout a na jejím místě vybudovat bytový dům. Stavební úřad pro Prahu 6 v pondělí vydal rozhodnutí o odstranění stavby.
Zatímco baroko nebo gotika se nejvýrazněji projevily v architektuře, styl Art Deco se odráží v nábytkářské a šperkařské tvorbě. Pokud máte rádi jednoduché, čisté tvary, harmonické proporce a rafinovaný dekor, zajděte si na výstavu artdecového a funkcionalistického nábytku do pražské galerie Vernon.
Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat se po dvouleté rekonstrukci znovu otevírá veřejnosti. Jedna z nejkrásnějších funkcionalistických staveb světa, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se návštěvníkům představí v plné kráse 6. března.
V Plzni se zájemci mohli vůbec poprvé podívat na některé interiéry navržené světoznámým architektem Adolfem Loosem. Nedávno se otevřely unikátní útroby neobydlené a za normálních podmínek nepřístupné prostory, které ve většině případů potřebují rozsáhlou rekonstrukci. Akce připomíná výročí sto čtyřiceti let od Loosova narození.
Unikátní funkcionalistický dům v Ostravě dnes vůbec poprvé otevře své brány zvídavým návštěvníkům. Majitelé Šlapetovy vily souhlasili s tím, aby si zájemci prohlédli interiéry národní kulturní památky.