Ištvan

Urychlete vyšetřování Grygárka, tlačí šéfžalobci na Ištvana

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Stál na počátku kauzy označované jako Nagygate. Avšak zatímco Jana Nečasová - Nagyová už má za sebou první soudy, případ někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka je po dvou a půl letech od obvinění stále ve fázi vyšetřování. Někdejší mocný žalobce si proto stěžoval na průtahy a Nejvyšší státní zastupitelství mu nyní dalo za pravdu. Olomouckým žalobcům nařídilo, aby s případem rychle pohnuli.

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Tuhého jsme už jednou kvůli únikům vytěžovali, říká žalobce Ištvan

Spekulace kolem pozvání policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho k výslechu kvůli informacím o odstranění šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou liché, tvrdí olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan. V rozhovoru pro Český rozhlas šéf olomouckých žalobců odmítá, že takto na elitní policisty zastupitelství tlačilo, aby upustilo od chystané reorganizace policie. "Takto je postupováno standardně a nevidím důvod, proč to u obou pánů vyvolalo takové vášně," diví se Ištvan.

|Eva Rajlichová, Simona Bartošová, Eliška Malínská |Zprávy z domova

Nejvyšší státní zastupitelství podle Ištvana zruší stíhání exposlanců ODS

Zrušení stíhání za korupci tří bývalých poslanců za ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře je téměř jisté. Řekl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Vychází z rozhodnutí Nejvyššího soudu, které říká, že exposlanci jsou kryti imunitou. Celý případ se tak vrátí do stádia prověřování.

Vrchní státní zástupce Ištvan chce dál stíhat exposlance Tluchoře, Fuksu a Šnajdra

|Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Aktéři kauzy kolem poslaneckých trafik netrpělivě očekávají, jak jim Nejvyšší soud zdůvodní své rozhodnutí. V sedmistránkovém odůvodnění by mělo být vyjasněno, za jakých okolností se na bývalé poslance Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu vztahuje imunita. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan je ale chce dál stíhat.

|Milan Kopp, Veronika Sedláčková |Zprávy z domova

Benda požaduje od Ištvana vysvětlení, Marvanová má obavy z možného zastrašování justice

Názory politiků, právníků i komentátorů na další vývoj vyšetřování údajné korupce tří bývalých poslanců se dál různí. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda žádá, aby vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vysvětlil svá tvrzení na tiskové konferenci v úvodu celé aféry. Advokátka Hana Marvanová má zase obavy ze zneužívání postavení některých politiků vůči orgánům činným v trestním řízení.