Prezident Zeman přijal vrchního státního zástupce Ištvana. Vyjádřil mu podporu

Prezident Miloš Zeman dnes přijal na Hradě olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana a vyjádřil mu plnou podporu v jeho úsilí odhalit případnou klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman o schůzce s Ivo Ištvanem řekl, že vysoce ocenil jeho práci, vyjádřil mu plnou podporu i naději, že se podaří rozkrýt případnou klientelistickou síť.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan a jeho kolega Rostislav Bajger stojí za kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou bývalého premiéra Petra Nečase Janou Nagyovou. Postup žalobce Ištvana přitom narazil u Nejvyššího soudu, který rozhodl, že v případě poslanců se na jejich chování vztahuje imunita. Následně pak byli lidé, spojení s případem, propuštěni z vazby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání prezidenta Zemana a vrchního státního zástupce Ištvana hodnotili v Ozvěnách dne Eliška Wagnerová, někdejší ústavní soudkyně a současná senátorka zvolená za SZ, a Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09

Nečasova vláda kvůli aféře padla. Nečas v souvislosti s vyšetřováním hlasitě mluví o šikaně ze strany státních zástupců. Česku prý hrozí „prokurátorská republika".

Místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek v reakci na setkání uvedl, že prezident schůzkou s Ištvánem otevřeně přiznal přímou souvislost policejního zásahu s politickými změnami, o které Zeman usiluje. Podle Kalouska je setkání v přímém rozporu s nestranným výkonem působnosti státního zastupitelství.

„V takto živém případě, protože jde o vysoce sledovanou a citlivou kauzu s politickým pozadím, to není normální. Je to plíživý převrat a odklon od standardní demokracie,“ zhodnotil setkání prezidenta a vrchního státního zástupce pro Český rozhlas Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

S tím ale nesouhlasí Eliška Wagnerová, senátorka za Stranu zelených a bývalá členka Ústavního soudu, která v setkání spatřuje splnění moderátorské, komentátorské a neutralizátorské role prezidenta.

„Prezident není v tomto případě ani účastníkem trestního řízení v žádné pozici, tedy jako obviněný, to nepřipadá v úvahu, ale ani jako svědek. Prostě nic. Navíc on sám nemá žádné funkční vazby k vrchnímu státnímu zástupci,“ zdůraznila tak Eliška Wagnerová, že prezident nemá přímou možnost ovlivňovat postup zástupce Ištvana.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme