Ostrov Borneo sdílí Indonésie s Malajsií a Brunejí. Budoucí indonéská metropole má vzniknout v džungli provincie Východní Kalimantan, přibližně na půli cesty mezi městy Balikpapan a Samarinda.
Stovky policistů a vojáků hasily plameny v káznici s oficiální kapacitou 1225 vězňů, v níž však v době požáru bylo přes 2000 lidí. Indonéské úřady uvedly, že příčinu požáru stále vyšetřují.
„Je to frustrující, ne-li katastrofální… Začínají nám docházet zásoby kyslíku i ventilátory. Nevím, jak to popsat jinak, než že zdravotní systém kolabuje,“ popisuje krizi v Indonésii tamní odborník.
Architekti i vodohospodáři se shodují, že proces postupného zaplavení je neodvratný, dá se ale zpomalit. Ani Thajsko, ani Indonésie ale na podobné projekty nemají peníze.
Ponorka zmizela v úterý během námořního cvičení poblíž ostrova Bali. Naděje na záchranu posádky byly mizivé už v sobotu ráno, kdy v plavidle podle odhadů došly zásoby vzduchu.
Ponorka KRI Nanggala-402, vyrobená v Německu, se účastnila manévrů u ostrova Bali. „Po nácviku torpédování ale nenahlásila výsledky, jak bylo plánováno,“ uvedl mluvčí námořnictva.
Šéf jakartského vulkanologického střediska Hanik Humaida řekl, že se popel dostal do výšky 200 metrů a z hory se ozývá dunění. Mraky prachu se od rána z kráteru vznesly osmkrát.
Indonéský Národní výbor pro bezpečnost dopravy (KNKT) očekává, že informace ze zařízení pro nahrávání komunikace v kokpitu a ze zapisovače letových údajů získá do tří dnů.
Spoj mířil z Jakarty do města Pontianak v západní části Bornea. Podle místních médií objevili rybáři u souostroví Tisíc ostrovů severně od Jakarty kusy kovu, které by mohly být částmi letadla.
„Měli jsme tato opatření udělat dříve. Mohli jsme tak lépe kontrolovat počty případů nákazy i úmrtí,“ připustil koncem minulého týdne mluvčí indonéské pracovní skupiny pro zvládání pandemie.
Asijské státy se potýkají se znečištěným ovzduším, které způsobuje každoročně miliony předčasných úmrtí a tak i velké ekonomické škody. Řešením by mohla být přeměna bio odpadu na energii.
Výbuch z pátku na sobotu byl nejsilnější od roku 2018, kdy exploze vyvolala ničivou vlnu tsunami. Zpustošila pobřeží indonéských ostrovů Jáva a Sumatra.
Merapi, ležící na ostrově Jáva, je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. Vzhledem k úrodné půdě žije v jejím desetikilometrovém okruhu čtvrt milionu lidí.
Po vydatných deští se počet obětí v Jakartě stále zvyšuje. Podle meteorologů mohou lijáky přetrvávat až do soboty. Prezident Indonésie kritizuje nedostatečnou protipovodňovou infrastrukturu.
Ostrov Komodo ročně navštíví přes 100 000 turistů, kteří podle místní vlády rušili varany při páření a líhnutí. Úřady proto zvažovaly, že ostrov od ledna 2020 na rok zcela uzavřou.
Východní Indonésii ve čtvrtek zasáhlo silné zemětřesení, které však podle místních úřadů nemělo sílu vyvolat tsunami. Vyděšení lidé utíkali na výše položená místa.
Indonéské Jávské moře znečišťuje už od poloviny července ropa unikající z jednoho z vrtů. Černá surovina se každým dnem dostává jak do vody, tak na pobřeží nedaleko metropole Jakarty.
Americká geologická služba USGS oznámila, že zemětřesení mělo sílu 6,8 stupně. Epicentrum se nacházelo 151 kilometrů od provincie Banten na jihozápadním pobřeží Jávy.
Seismologové se obávají, že kráter sopky je velmi nestabilní a mohl by přijít další výbuch nebo jiná aktivita vedoucí k vzedmutí nebezpečné vlny. Tsunami v Indonésii o víkendu zabila přes 430 lidí.