Káthmándú

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Tisíce lidí zůstávají v ulicích Káthmándú, pomoc se k nim dostává pomalu a nahodile

Už čtvrtou noc strávily tisíce lidí v hlavním městě Nepálu Káthmándú pod širým nebem. Lidé se bojí dalších otřesů a nechtějí se vracet do svých domů. Mnoho z nich se ale kam vracet ani nemá. Přišli o střechu nad hlavou a zachránili jen holé životy. Koordinace humanitární pomoci úřady nezvládají. Lidé si stěžují, že pomoc se k nim dostává pomalu a nahodile.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Zvláštní zpravodaj ČRo: Lidé v Káthmándú si nedokážou představit život bez chrámů

Nepálský premiér Sušil Koirála vyzval po ničivém zemětřesení k urychlení záchranných prací. Svět žádá o poskytnutí stanů a léků pro přeživší. Oficiálně zatím nepálské úřady evidují víc než 4300 mrtvých, další stovku obětí pak hlásí okolní státy. Lidé se obávají o osud svých domů, zničené jsou i vzácné památky, včetně chrámu Maju Deval z roku 1690, který patří na seznam UNESCO.

|Michaela Vydrová, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Důležité bude zprůjezdnit silnice a zmapovat situaci mimo Káthmándú, říká koordinátor Člověka v tísni

Šok po ničivém zemětřesení v Nepálu, při kterém zemřelo 4310 lidí, vystřídalo rozčarování. Do země sice proudí humanitární pomoc z celého světa, k mnoha lidem se ale stále nedostala. Letiště v Káthmándú je přetížené, letadla tam čekají na přistání i několik hodin. Připravený odletět je i tým českých záchranářů. Zatím ale stále nedostal povolení k přistání. O situaci v Nepálu si moderátor Jiří Chum povídal s šéfem humanitárních programů organizace Člověk v tísni Markem Štysem.