léčba

| ZW ČRo |Zprávy ze světa

V sedmi letech váží 74 kilo, podle matky přitom moc nejí. Když se má pohnout, pláče

FOTO UVNITŘ. Sedmiletá Siao Jün pochází z Číny a ve svém mladém věku váží neuvěřitelných 74 kilogramů. Její matka tvrdí, že přitom moc nejí. Doktoři se zpočátku domnívali, že za její váhu může porucha hormonů, výsledky vyšetření ale tuto teorii nepotvrdily. Nyní tak dívka podstupuje odtučňovací kůru v nemocnici v čínském městě Tchien-ťin. Už teď rodina za léčbu zaplatila v přepočtu tři miliony korun.

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Lepší a rychlejší hojení zlomenin nohou. Lékaři testují novou metodu léčby

Lékaři ostravské fakultní nemocnice testují na dvanácti pacientech s tříštivými zlomeninami bércových kostí novou metodu léčby. Používají vylepšený zevní fixátor, který vyvinuli inženýři ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity. Novinka má urychlit hojení, které někdy trvá i déle než rok. Jednou z pacientek zařazených do výzkumného programu je také úřednice Gabriela Lasevičová.

| ČTK |Člověk

Po smrti mě zmrazte, přála si britská dívka trpící rakovinou. Soud ji ve sporu s otcem podpořil

Britský soud vyhověl čtrnáctileté dívce trpící rakovinou, aby byla po smrti zmrazena pro možné budoucí vyléčení. Proti uchování těla byl zpočátku její otec, během soudu ale svůj postoj změnil a dceru podpořil. Dívka zemřela v říjnu, kdy již věděla, že se za ni soud postavil. Verdikt byl ale zveřejněn až nyní kvůli citlivosti případu.

| ČRo, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Rovnoprávnost v neplodnosti. Léčba by se měla hradit i mužům, navrhují gynekologové

Léčbu neplodnosti by měly zdravotní pojišťovny platit nejen ženám, ale také mužům. Navrhují to alespoň někteří gynekologové při České gynekologicko-porodnické společnosti. V polovině případů je totiž neplodnost způsobená muži. Z jejich zdravotního pojištění ale na léčbu nejdou žádné peníze. Někteří lékaři proto navrhují, aby dva pokusy umělého oplodnění hradily pojišťovny na rodné číslo ženy a dva pokusy šly z pojištění muže. Podle ministra zdravotnictví je ale současný systém nastavený dobře.

Pojišťovny chtějí zlevnit biologickou léčbu, ne všichni pacienti se k ní dnes dostanou

|Jana Čermáková, dab, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Může to být medicínská naděje pro 21. století. Biologická léčba pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, rakovinou, léčí revma nebo lupénku. Jenže dosud je hodně drahá. Léky pro jednoho pacienta stojí několik stovek tisíc ročně, ale můžou přijít i na více než milion korun. Zdravotní pojišťovny proto chtějí péči zlevnit. Problémem se bude zabývat i ministerstvo zdravotnictví.

|Iveta Vávrová |Člověk

Počítačové hry můžou léčit. Pomáhají už s autismem i tupozrakostí

Počítačové hry už se v podobě různých vzdělávacích programů dostaly do školních lavic. Využití v medicíně pro ně teď hledají i lékaři i vědci. Používají je například děti s očními vadami nebo autisté. Dnes programátoři představí hru, která by mohla pomáhat v boji proti Alzheimerově chorobě.

| ČTK, ČRo |Regiony

V Pasohlávkách vznikne lázeňská zóna za dvě miliardy, péči nabídne od roku 2018

V jihomoravských Pasohlávkách vzniknou již na konci roku 2018 obří lázně na léčbu pohybového ústrojí. Postaví je čínští investoři z provincie Che-pej ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Informoval o tom hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku. Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Nemocnicím na konci roku docházejí peníze od pojišťoven na drahou léčbu

Nemocnicím na konci roku docházejí peníze. Kvůli limitům od zdravotních pojišťoven někdy odkládají neakutní léčbu pacientů až na příští rok. To jsou třeba ortopedické nebo oční operace. Teď kvůli nedostatku peněz odmítla pražská Všeobecná fakultní nemocnice léčit pacienta s akutním zhoršením zraku. Biologickou léčbu za skoro 100 tisíc korun si proto zaplatil sám. Peníze chce ale získat od nemocnice zpět.