majetkové přiznání

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Babišovo majetkové přiznání bude řešit přestupkový úřad. Ministrovi hrozí pokuta 50 tisíc

Nesrovnalostmi v majetkovém přiznání ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše se bude zabývat přestupkový úřad v pražských Černošicích. Poslanci z mandátového a imunitního výboru podali podnět na prošetření. O chybách v Babišových dokumentech výbor jednal z podnětu šéfa kontrolního výboru Vladimíra Koníčka z KSČM. Příjmy, které šéf státní kasy přiznal v dokumentech pro sněmovnu, totiž nesedí s příjmy, které uvedl v „auditu“, jak upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu. Za chybné majetkové přiznání nyní Babišovi hrozí pokuta až 50 000 korun.

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

Chybné majetkové přiznání Babiše budou řešit poslanci. 'Já to snesu, jsem otrlý,' vzkazuje ministr

O majetkovém přiznání vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO bude jednat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Sejde se kvůli tomu začátkem dubna, a to z podnětu předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM). Příjmy, které šéf státní kasy přiznal v dokumentech pro sněmovnu, totiž nesedí s příjmy, které uvedl v „auditu“, jak upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu. Podle Babiše jde o chybu účetní, krok komunistického poslance označil za součást kampaně proti jeho osobě. Za nepřesné či nepravdivé oznámení o majetku mu hrozí pokuta až 50 000 korun.

Usnesení poslanců nelze bagatelizovat, píše Sobotka Babišovi. Zeman si šéfa ANO pozval na Hrad

| ph |Zprávy z domova

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) čeká, že ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) do konce dubna vysvětlí své obchodní transakce, jak ho vyzvala Poslanecká sněmovna. Podle premiéra nelze bagatelizovat usnesení poslanců. Babiš ve středu sněmovní usnesení odmítl s tím, že diskusi poslanců považuje za manipulaci a lži a že nebude nic zdůvodňovat. Ve čtvrtek Babiš ale řekl, že transakce a Agrofertem ve Sněmovně vysvětlí. Prezident Miloš Zeman si ho na odpoledne pozval na Hrad.

|Kristýna Novotná |Zprávy z domova

'Každý dělá chyby.' Babiš z nesrovnalostí v majetkovém přiznání viní účetní

„Je to chyba účetní, majetkové přiznání dělala poprvé. Jde o hrubou mzdu, nikoliv o příjmy po zdanění, jak se v něm píše. Proto vám to nevyšlo.“ Tak vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zdůvodnil pro Zpravodajský web Českého rozhlasu, proč částka, jež byla předmětem auditu, nesedí s příjmy, které uvedl v majetkových přiznáních pro sněmovnu. Rozdíl činí desítky milionů korun. Za chybné oznámení o majetku mu nyní hrozí pokuta až 50 000 korun. Postihu se ale nebojí. „Proč jako? Každý dělá chyby.“

Mynář zveřejnil majetkové přiznání za rok 2013. Je to habaďúra, reagoval Gazdík z TOP 09

| ČRo |Zprávy z domova

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář předložil majetkové přiznání za rok 2013. Předal ho poslankyni za TOP 09 a Starosty Věře Kovářové, která ho s kancléřovým souhlasem zveřejnila na svém webu. Kancléř v majetkovém přiznání mimo jiné uvedl, že měl předloni podíl v pěti firmách a žádné dluhy. TOP 09 ale majetkové přiznání považuje za nedostatečné.

|Simona Bartošová, Pavla Firbacherová, Petra Hosenseidlová, Vojtěch Man |Zprávy z domova

Mynářovi hrozí pokuta, neodevzdal majetkové přiznání. Nevím kam, tvrdí

Vedoucímu prezidentské kanceláře Vratislavu Mynářovi hrozí pokuta za to, že neodevzdal majetkové přiznání. Přestupkové řízení s ním zahájil Městský úřad v Uherském Hradišti. Právě pod něj spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech. Kancléř tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustil. Zákon podle něj nestanoví, kam má majetkové přiznání podat.

|Anna Königsmarková |Regiony

Většina pražských zastupitelů tají v majetkových přiznáních výši odměn z městských firem

Do konce června museli všichni pražští zastupitelé odevzdat na magistrátu svá majetková přiznání, přehled o darech nebo příjmech v městských firmách. Z dokumentů se lidé dozvědí, kolik bere primátor i řadový zastupitel. Kolik peněz navíc si politici vydělají díky členství v dozorčích radách městských společností, ale většina z nich tají.

|Jana Čermáková, kap |Zprávy z domova

KSČM předloží zákon o majetkových přiznáních. Vláda ho ale asi nepodpoří

KSČM předloží návrh zákona o majetkových přiznáních. Vztahovat by se měl na majetek nad deset milionů korun. S majetkovými přiznáními počítá i vláda, měly by být součástí novely zákona o daních z příjmů, kterou má ministerstvo financí předložit kabinetu v červnu. Vládní verzi se ale podle KSČM nepodaří přijmout včas, tedy do konce roku.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Kontrolu majetkových přiznání poslanců dokončí sněmovní mandátový a imunitní výbor

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny se bude dopoledne znovu zabývat kontrolou majetkových přiznání poslanců. Po loňském rozpuštění sněmovny je podali už všichni tehdejší poslanci. Některé dokumenty obsahovaly formální chyby. Lhůta na jejich odstranění vypršela posledního února. Proto teď výbor posoudí, jestli už jsou materiály zcela v pořádku.