ostatky

|Ľubomír Smatana, dab |Zprávy z domova

O kosti ukrajinského básníka se na Olšanech přetahovali jeho příbuzní se zástupci ambasády

Neobvyklou situaci řeší Správa pražských hřbitovů. Kvůli ostatkům významného ukrajinského básníka Oleksandra Olese došlo ke sporu mezi Ukrajinci přímo u hrobu. Do něj bylo totiž uloženo tělo majitele, ale kosterní pozůstatky básníka a jeho manželky uložené do speciálních vaků se tam už nevešly. Hrobníci hádku vyřešili tím, že vyzvednuté ostatky nedali nikomu. Oleksandr Oles byl na Olšanských hřbitovech pohřbený v roce 1944.

| ČRo |Historie

Přípravy na blahořečení faráře Toufara by prý pokračovaly i bez nalezených ostatků

Genetická analýza potvrdila, že ostatky vyzvednuté loni z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích opravdu patří umučenému knězi Josefu Toufarovi. Podrobnosti budou dnes zveřejněny na tiskové konferenci. Faráře ubila před 65 lety Státní bezpečnost kvůli takzvanému číhošťskému zázraku. Pohřeb se v Číhošti na Havlíčkobrodsku uskuteční v neděli 12. července.

Ostatky faráře Josefa Toufara, kterého umučila StB, by se mohly vrátit do Číhoště

|Eva Rajlichová, Simona Bartošová |Historie

Věřící z Číhošti na Havlíčkobrodsku viděli v prosinci 1949 během bohoslužby nezvyklý pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kněze Josefa Toufara kvůli tomu umučila Státní bezpečnost. Agenti z něj chtěli za každou cenu dostat přiznání, že celou věc zinscenoval. Minulý týden tým odborníků vyzvedl údajné farářovy ostatky z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Antropologové i genetici je budou analyzovat, poté by se mohly vrátit do Číhoště.

|Ľubomír Smatana, mkp |Historie

Dobrovolníci přestěhují z Olšan přes tři tisíce ostatků padlých vojáků z první světové války

Přes tři tisíce rakví s ostatky vojáků z první světové války přestěhují během víkendu dobrovolníci z Olšanských hřbitovů v Praze. Dřevěné rakve jsou uložené v nedůstojných podmínkách v hrobce, kam zatéká, rozpadají se a kostry mnohdy leží na jedné hromadě. Ostatky umístí vojáci do bývalého muničního skladu u Říčan.