Pedagogická fakulta

Pedagogická fakulta v textech na iROZHLASU

|Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Pedagogické fakulty slouží maturantům jako záložní plán. Odrazují je platy učitelů

Nízké platy i malá prestiž učitelského povolání. To jsou důvody, proč studenti maturitních oborů nechtějí na pedagogické fakulty. Ukázal to průzkum pro Univerzitu Karlovu. Místo na pedagogické fakulty raději na technické obory nebo třeba sociologii. I tak vypadá volba vysokých škol mezi studenty maturitních oborů. Mezi středoškoláky ve třetích a čtvrtých ročnících uvažuje o pedagogické fakultě jenom čtvrtina. A každý druhý z nich ale nechce učit. A když už se pro studium pedagogiky rozhodnou, mají to jako záložní variantu.

| ČTK |Zprávy z domova

Většina absolventů 'pedáků' musí učit, jinak do tří let hrozí nedostatek učitelů, soudí Valachová

Česko by do roku 2020 mělo zajistit, aby většina absolventů pedagogických fakult nastupovala do škol. Podaří se tak překlenout generační výměnu učitelů. V opačném případě by mohl být pedagogů nedostatek. Po projednání kariérního řádu pro učitele ve druhém čtení ve Sněmovně to novinářům řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Zároveň uvedla, že dlouhodobým řešením situace nemůže být to, aby ve školách učili lidé bez pedagogického vzdělání.

Pedagogická fakulta ZČU prodloužila termín pro podání přihlášek, kvůli dovzdělání učitelů

|Jitka Englová, kov |Regiony

Fakulta pedagogická Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni prodloužila termín pro podání přihlášek do konce dubna. Tímto krokem – ale i dalšími opatřeními – se snaží vyjít vstříc učitelům, kteří by si měli doplnit potřebné pedagogické vzdělání. V Plzeňském a Karlovarském kraji vyučuje bez potřebné kvalifikace zhruba 1600 pedagogů.

|Blanka Mazalová, Anna Jadrná |Regiony

Nekvalifikovaní učitelé se musejí vrátit do školních lavic, v Olomouckém kraji jich jsou stovky

Podle zákona musejí učitelé zahájit studium pedagogiky do prvního ledna 2015, nebo odejít. Potřebné vzdělání by si mělo doplnit zhruba sedm stovek učitelů z Olomouckého kraje. Střední a východní Morava je na tom s kvalifikovanými kantory nejlépe. Učitelů bez potřebného vzdělání je nejvíc na Karlovarsku a v okolí Prahy.

|Blanka Mazalová |Regiony

Olomoucká pedagogická fakulta bude mít tyflolaboratoř

Studenti olomoucké pedagogické fakulty se budou moci lépe připravit na svoji budoucí práci se zrakově postiženými klienty. V dostavbě fakulty vznikne speciální tyflolaboratoř za zhruba milion korun, která poslouží jako cvičné prostředí. Chybět v ní nebudou skenery pro Braillovo písmo či počítače se zvětšovacími softwary.

|Blanka Mazalová |Regiony

Na olomoucké pedagogické fakultě vznikne unikátní logopedická laboratoř

V Česku ojedinělá logopedická laboratoř se špičkovým vybavením vznikne v dostavbě olomoucké pedagogické fakulty. Studenti a učitelé ji začnou využívat už letos na podzim. Vedení školy si od ní slibuje významný posun ve vědecké činnosti. Do bádání zejména v oblasti poruch výslovnosti se zapojí hlavně studentky jednooborového studia logopedie, které je v Česku ojedinělé. Zařízení poslouží i při výuce.

Pedagogické fakulty mají studenty s nejslabšími výsledky ze střední školy

|Klára Bílá, Eva Presová |Zprávy z domova

Touhu po vysokoškolském titulu školáci zahánějí hlavně na pedagogických fakultách. Ze studentů, kteří v prvním ročníku střední školy tvrdí, že po maturitě chtějí studovat učitelství, přetrvá tento zájem až do čtvrtého ročníku jen u zhruba třetiny z nich. Právě ta má ale v průměru nejhorší studijní předpoklady i výsledky.