Pistorius

Pistorius v textech na iROZHLASU

| ČRo |Zprávy ze světa

Oscar Pistorius má jít za vraždu přítelkyně na šest let do vězení

Šestileté vězení uložil jihoafrický soud paralympionikovi Oscaru Pistoriusovi. Ostraha 29letého atleta odvedla ihned do zadržovací cely. Ještě dnes bude převezen do vězení. Pistorius před třemi lety zavraždil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou. Opakovaně po ní vystřelil přes dveře od koupelny. Později se hájil tím, že si myslel, že je v domě zloděj a snažil se tak pouze bránit. Šestinásobnému vítězi paralympijských her původně hrozilo až 15 let za mřížemi.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Případ Pistorius začal posuzovat odvolací soud. Žalobce chce atleta stíhat za vraždu

Případ jihoafrického atleta Oscara Pistoriuse je opět u soudu. Světoznámý handicapovaný sportovec, který zastřelil svou přítelkyni, byl loni odsouzený za zabití z nedbalosti, žalobci však tvrdí, že se jednalo o vraždu. Jihoafrický Nejvyšší odvolací soud, který dnes začal případ projednávat, si vyslechl argumenty obhajoby a obžaloby, pak jednání odročil. Kdy padne verdikt, zatím není jasné. Sám Pistorius dnes u odvolacího soudu nebyl.

| ČTK |Zprávy ze světa

Propuštění Pistoriuse z vězení se asi odkládá, musí ho přezkoumat zvláštní komise

Hendikepovaný atlet Oscar Pistorius měl v pátek opustit vězení v Pretorii, kde si odpykal šestinu z pětiletého trestu za zabití přítelkyně z nedbalosti. Jihoafrické ministerstvo spravedlnosti však dnes oznámilo, že rozhodnutí o jeho propuštění do domácího vězení ještě musí přezkoumat zvláštní komise. A ta to pravděpodobně do pátku nestihne.

| ČTK, kov, Olga Kořánková |Zprávy ze světa

Žaloba chce pro Pistoriuse nejmíň 10 let, obhajoba domácí vězení. Jasno má být v úterý

Verdikt o výši trestu pro handicapovaného jihoafrického atleta Oscara Pistoriuse za zabití z nedbalosti by měl padnout v úterý. Soudkyně Thokozile Masipaová dnes v Pretorii vyslechla závěrečné řeči obhajoby i státního zástupce a poté jednání odročila na příští týden. Obhájce Barry Roux pro handicapovaného atleta navrhl domácí vězení a veřejně prospěšné práce, žalobce Gerrie Nel požaduje minimálně deset let za mřížemi.

|Robert Mikoláš, Český rozhlas, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Oscar Pistorius je vinen ze zabití z nedbalosti. Trest má padnout v říjnu

Jihoafrický atlet Oscar Pistorius je podle soudu vinen ze zabití z nedbalosti. Výši trestu ale soudkyně Thokozile Masipaová oznámí až 13. října. Pistorius loni v únoru zastřelil svou přítelkyni uprostřed noci ve svém domě. Tvrdil, že si ji spletl s lupičem. Obžaloba pro něj původně navrhovala 25 let vězení až doživotí za úkladnou vraždu.

|Robert Mikoláš, Český rozhlas, kov, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Neexistuje přímý důkaz, že Pistorius zabil přítelkyni promyšleně, zaznělo u soudu

Hendikepovaný olympionik Oscar Pistorius zřejmě nezabil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou úkladně a promyšleně. Soudkyně Thokozile Masipaová během čtení rozsudku nad jihoafrickým atletem uvedla, že pro to neexistuje žádný přímý důkaz. Soudkyně dnes začala číst spis, který má kolem 100 stran, po několika hodinách však zasedání soudu přerušila. Konečný verdikt zazní zřejmě zítra.

Jihoafrický soud vynese rozsudek nad Pistoriusem obžalovaným ze zabití přítelkyně

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Oscar Pistorius může strávit zbytek života ve vězení. Jihoafrický soud má dnes vynést rozsudek nad světoznámým hendikepovaným atletem, kterého obžaloba viní z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové. Pistorius přiznal, že partnerku vloni na svatého Valentýna zabil, zastřelil ji prý ale omylem. Proces s atletickou superstar, který sleduje celý svět, začal letos v březnu.

|Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

U jihoafrického soudu skončil výslech svědků v kauze Pistorius. Závěrečné řeči budou za měsíc

Soud s jihoafrickým běžcem Oscarem Pistoriusem ukončil výslech svědků. Známý hendikepovaný atlet loni v únoru zastřelil ve svém domě v Pretorii svou přítelkyni. Hájí se tím, že ji uprostřed noci považoval za lupiče. Obžaloba ale tvrdí, že střelbě předcházela ostrá hádka a Pistorius zabil mladou ženu vědomě. Slavnému běžci hrozí v krajním případě doživotí.

Případ Pistorius je v JAR i po měsících živý. Veřejnost se od atleta stále víc odvrací

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Obrovská sláva i pád. I tak se dá popsat příběh jihoafrického paralympionika Oscara Pistoriuse. Mnohonásobný mistr světa, držitel světových rekordů a vítěz Letních paralympijských her totiž na začátku letošního roku za dosud nevyjasněných okolností zastřelil svou přítelkyni. Proces s ním má začít až příští rok v březnu, celý případ ale stále hýbe jihoafrickou společností.