FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Pistorius se brání obvinění z vraždy, s přítelkyní prý plánoval budoucnost

Proces s jihoafrickým běžcem Oscarem Pistoriusem má za sebou jeden z klíčových bodů. Slavný olympionik před soudem popsal chvíle před osudným momentem, kdy zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius se u soudu chová velmi emotivně | Zdroj: Reuters

„Úplně mě mrazilo a nevěděl jsem, co dělat. Myslel jsem, že se někdo vloupá do koupelny. Mezi mnou a tou koupelnou nebyla žádná překážka, žádné dveře. Mohl být tak 3 až 4 metry ode mě. Myslel jsem jen na to, jak ochránit sebe a Reevu, takže jsem popadl pistoli,“ popsal osudný okamžik Pistorius.

Běžec se hájil tím, že se neskutečně bál a neměl čas se v klidu rozhodnout. Podle svých slov na domnělého zloděje začal zběsile křičet, ať odejde. Zavolal i na svou přítelkyni, ať si lehne, a začal střílet. Místo lupiče ale zasáhl právě přítelkyni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Oscarem Pistoriusem sleduje Zdeněk Novák

Sám uznal, že jeho přítelkyně Reeva byla ve složité situaci. Média podle něj řekla, že ji podváděl a ona přesto chtěla být s ním a podporovala ho v tréninku i ve snahách o lepší životosprávu. Celkově svůj vztah se Steenkampovou popsal jako dobrý, i přes určité problémy.

Steenkampová si několikrát stěžovala, že na ni Pistorius nepřiměřeně vyjel. Psala mu třeba, že i když se s ním většinu času cítí skvěle, ale občas se ho bojí.

V textových zprávách modelka popisovala situace, kdy se zdržela v práci, nebo když se na večírku bavila s bývalým partnerem, na což Pistorius reagoval velmi podrážděně.

Atlet své reakce vysvětloval tím, že byl nervózní, nebo že žárlil. „Myslím, že jsem byl hodně citlivý a žárlivý. Cítil jsem se nejistě a když mi sáhla na krk, nereagoval jsem tak, jak bych měl,“ komentoval jeden z konfliktů se zastřelenou přítelkyní Oscar Pistorius.

Po výpovědi Pistoriuse se čeká na křížový výslech. V tom bude atlet pod daleko větším tlakem vysvětlovat sporné body své výpovědi. Pokud mu soud dokáže, že svou přítelkyni zabil úmyslně, hrozilo by Pistoriusovi až 25 let vězení.

Kamery nesmí zabírat svědky

Proces živě přenáší jihoafrická televize a v je možné ho sledovat i na některých anglosaských zpravodajských stanicích.

Kamery jsou přímo v soudní místnosti, kvůli ochraně soukromí ale nesmí mířit na svědky. Přímý přenos procesu požadovala veřejnost, protože jihoafrické soudy nepatří mezi nejdůvěryhodnější. Lidé se proto báli, že slavný atlet vyvázne s nejnižším možným trestem.

Současná podoba procesu je proto kompromisem mezi voláním po transparentnosti a ochranou soukromí svědků a rodiny oběti.

Oscar Pistorius odchází od soudu v Pretorii | Foto: Reuters

Vojtěch Man, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme