Erika s manželem chodí do práce, nejstarší syn studuje na střední škole a chystá se do Spojených států. Je to rodina, které byste si ani nevšimli, kdyby nežili v romské osadě v Medzevu.
V minulosti Evropská komise (EK) zahájila šetření ohledně diskriminace romských žáků v České republice a Maďarsku, v dubnu kvůli tomu zažalovala u Soudního dvora EU Slovensko.
Takzvané kojenecké ústavy by měly za rok a půl úplně skončit. Snižování počtu dětí v nich se podle zpráv ministerstva daří. Před pěti lety jich tam vyrůstalo 650, letos jich byly čtyři stovky.
Podle slov senátorky Zwyrtek Hamplové by školy mohly vytvářet samostatné třídy pro romské děti. Proti jejím výrokům se ohradili zástupci romské menšiny i vládních stran.
Ve vzdělávání v Česku se dál objevuje diskriminace romských dětí. Nepřesouvají se už do takzvaných zvláštních škol, učí se ale často odděleně v romských třídách. Uvádí to zpráva o stavu lidských práv.
Chození za školu, nedělání úkolů nebo problémy se spolužáky. I to pomáhají řešit romským dětem a jejich rodičům lidé z neziskové organizace Aufori. Před dvěma měsíci za podpory ministerstva školství rozjeli na Královéhradecku program s názvem - Učí se celá rodina. A práce pedagogů a psychologů už přináší první výsledky.
Na skoro každé základní škole na Českolipsku se učí i romské děti. Ty mají často s učením problém. Přestože jsou mezi nimi i děti, které se doma připravují, výsledky často neodpovídají jejich snažení. Problémem je pro ně čeština a od toho se odvíjí i pochopení výkladu dalších předmětů.
Značnou nevoli ředitelů i učitelů praktických škol v celé republice vyvolal nedávný příkaz České školní inspekce, aby na základě požadavku ministerstva školství spočítali romské žáky s diagnostikovaným lehkým mentálním postižením. I přes výhrady nakonec většina z nich požadovaný dotazník odeslala, i když někdo napsal ostentativně nulu.
Strach, panika, demonstrace v ulicích i před soudními budovami. Takové důsledky měla na britských ostrovech masivní šeptanda uvnitř romské komunity týkající se údajně bezdůvodného odebírání dětí. Situace, kterou odstartovala série reportáží slovenské televize Joj, se podle prvních náznaků zklidňuje. Pomohla i série informativních schůzek s britskými úřady.
3:50
|Marika Táborská, Klára Bílá, Kateřina Kozmová|Zprávy z domova
V bývalých zvláštních školách je oproti loňskému roku téměř o 9 procent méně romských žáků. Ukázala to kontrola České školní inspekce v celkem 140 školách. Podle ministerstva školství je hlavním úkolem zabránit tomu, aby byly děti ze sociálně znevýhodněného prostředí bezdůvodně zařazovány do programu pro děti s lehkým mentálním postižením.