„Cena splnila svůj hlavní porevoluční účel: sarkastickou formou zdůraznit osoby, které podporovaly, prosazovaly, či dokonce prováděly nějakou antiekologickou činnost,“ uvedly Děti Země.
„Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku.“
Praha||pla, Marie Bastlová|Zprávy z domova|20 minut radiožurnálu
Antiekologickou cenu Ropák získal předseda představenstva společnosti Vodní cesty Jan Skalický. Proč by bylo dobré postavit kanál Dunaj-Odra-Labe? Podívejte se živě na Dvacet minut Radiožurnálu.
V anketě o antiekologický čin Ropák roku znovu zvítězil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prvenství si vysloužil prolomením těžebních limitů hnědého uhlí v lomu Bílina. Anketu o nejhloupější výrok v oblasti životního prostředí pak vyhrál prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý za komentář k jaderné elektrárně Dukovany.
Už 21. ročník ankety Ropák roku vyhlásilo sdružení Děti Země. Mezi kandidáty je například současný ministr dopravy Dan Ťok. Cenu Ropák roku uděluje sdružení za antiekologický čin. Za antiekologický výrok udílí ocenění Zelená perla. Navrhovat vítěze mohou lidé i organizace do 8. dubna. Jména vítězů se dozví 22. dubna.
Novým nositelem anticeny Ropák roku je ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS. Dostal ji za největší antiekologický počin loňska. Ochranáři mu vytýkají nečinnost ve funkci.
Anticenu Ropák roku za největší protiekologický čin dostal šéf Národního parku Šumava Jan Stráský. Aktivisté mu udělili první místo i v kategorii Zelená perla za antiekologický výrok.
Ropákem roku se pro letošek stal ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Ekologové mu vyčítají hlavně řadu pochybení v péči o chráněná území, především kácení v cenných šumavských lokalitách na Smrčině a v oblasti Ptačího potoka. Kromě toho putuje za Stráským i takzvaná zelená perla – tedy nejsilnější antiekologické vyjádření.