služba

služba v textech na iROZHLASU

|Iveta Vávrová |Ekonomika

Home stageři vymalují i půjčí nábytek. Upravený interiér má při prodeji zvednout cenu bytu

Prodejci nemovitostí v posledních letech čím dál častěji využívají takzvaný home staging. Najímají si poradce, kteří pomáhají upravit interiér, aby byl atraktivnější. Hezky uklizený byt se sladěnými doplňky a designovým nábytkem totiž na fotce v inzerátu působí lépe. Makléři proto někdy od home stagerů do prázdných místností pronajímají i celé vybavení. V zámoří využívají lidé moderní službu už roky, v Česku se ale teprve rozjíždí.

|Květa Moravcová |Ekonomika

Některé obchody zřejmě zruší cashback. Kvůli drahým školením pokladních

Povinné školení pokladních může způsobit zrušení oblíbené služby cashback, tedy možnosti vybrat si při placení nákupu u pokladny hotovost. Novinka v právě projednávaném zákoně totiž obchodníkům nařizuje poslat pokladní na školení, kde by se naučili poznávat falešné peníze. Jenže obchodníky by mohly kurzy přijít až na miliony korun a podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky pokladní takovým školením dávno procházejí.

|Michaela Vydrová, Dalibor Zíta |Ekonomika

Služba Solvit úspěšně řeší případy porušení evropského práva

Desetinu problémů s porušováním práva na volný pohyb zboží, osob a služeb v celé Evropské unii vloni neformálně vyřešili Češi. Vyplývá to z čerstvé výroční zprávy center Solvit, kterou zveřejnila Evropská komise. Centra Solvit se vloni zabývala přes 1300 případy, z nichž 125 řešili právě Češi. Úspěšně bylo vyřešeno na 90 procent případů.