solární panely

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Ústavu pro lidi s obrnou v Gaze dodávají elektřinu solární panely. Darovalo je Česko

Česká rozvojová pomoc v pásmu Gazy vybavila solárními panely ústav pro lidi postižené obrnou. Obyvatele oblasti roky trápí nedostatek elektřiny i pitné vody. Blokáda palestinského pásma Gazy přitom zřejmě jen tak neskončí. Izrael a Egypt uzavřely své hranice s enklávou před skoro deseti lety, kdy tak reagovaly na převzetí moci islamistickým hnutím Hamás. Jeho podpora sice mezi Palestinci klesá, šance na brzkou změnu je ale mizivá.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Palestinci chtějí energetickou nezávislost na Izraeli. Pomoci má Česko

V pondělí se palestinský Betlém ocitl bez elektřiny. Izraelská distribuční firma dodávky bez varování přerušila s tím, že jí palestinská strana neuhradila účty. Podobné problémy zažívá palestinský Západní břeh často. Je totiž stoprocentně závislý na dodávkách drahého proudu z Izraele. Řešení se ale teď začíná rodit i za pomoci České republiky.

|Blanka Černá, mta, Simona Bartošová, Zuzana Petráňová |Ekonomika

Solární minielektrárny nebudou potřebovat licenci, navrhuje stát

Rodiny, které si chtějí dát na střechu domu solární panely a vyrábět elektřinu pro vlastní potřebu, by nemusely žádat o licenci a měly by mít jednodušší vykazování spotřeby. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje zjednodušit zřízení slunečních minielektráren do 10 kilowattů. Předpokládá, že časem budou solární panely na více než polovině rodinných domů a na dvou třetinách průmyslových objektů.