soudy

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Soudy nestíhají projednávat případy duševně nemocných lidí, chybí odborní znalci

Soudy musejí od ledna podle nového občanského zákoníku přezkoumávat případy duševně nemocných lidí. Za tři roky by měly zvládnout zhruba třicet tisíc řízení. Jenže už teď je jasné, že to nepůjde tak rychle. Za první půlrok soudci otevřeli více než 1900 nových případů, ale rozhodli zatím jen zhruba čtvrtinu. Situaci komplikuje nedostatek odborných znalců, kteří píší posudky. Ministerstvo spravedlnosti proto zvažuje, že lhůtu prodlouží ze tří na pět let.

|Alžběta Havlová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Nový občanský zákoník zdvojnásobil soudům náklady na znalecké posudky

Českým soudům dvojnásobně vzrostly náklady na znalecké posudky. Kvůli novému občanskému zákoníku totiž musejí přezkoumat téměř 35 tisíc případů duševně nemocných lidí, kteří v minulosti byli omezeni nebo zcela zbaveni svéprávnosti. Ke každému případu potřebují nejméně jeden nový posudek. Ministerstvo spravedlnosti chce proto pravidla změnit.

|Věra Masopustová |Zprávy z domova

Ministerstvo spravedlnosti prověří práci soudů při ukládání ochranné léčby

Ministerstvo spravedlnosti prověří postup soudů při nařizování ochranného léčení. Ministryně Helena Válková z hnutí ANO oznámila kontroly poté, co se v médiích objevil případ plzeňského soudce. Ten v návalu další práce zapomněl rozhodnout o prodloužení ochranné sexuologické léčby nebezpečného devianta. Podobným způsobem pochybil ještě v dalších 16 případech.