‚Většina hraje florbal, ten je v Rakousku absolutně nepopulární.‘ Ve Vídni se chystají na Všesokolský slet

Všesokolský slet v Praze se koná každých šest let a do toho příštího zbývají už jen poslední dny. Dorazí sokolové z celého světa, aby společně cvičili v pražském Edenu. Seriál Radiožurnálu dosud představil přípravy cvičenců ve Spojených státech, Kanadě a Francii. A v české dělnické čtvrti ve Vídni se připravuje i skupina rakouských cvičenců.

Seriál Radiožurnálu Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvanáctičlenná mužská skupina trénuje v moderní vídeňské tělocvičně figury, zvedačky i náročné akrobatické prvky. Mluví především česky, občas jsou ale slyšet i německé věty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro rakouské Čechy byl Sokol dlouho spojený s touhou po domově a otevřených hranicích. I po pádu železné opony se mu daří lákat mladé členy. Nyní se ve Vídni připravují na pražský všesokolský slet

„Jsme dvojjazyční, skoro všichni. V nějakých jednotách máme také čistě německé členy, kteří se hlásí k češství,“ vysvětluje Tomáš Frey-Materna, starosta rakouské župy. První jednota ve Vídni vznikla v roce 1867, jen pět let po Praze.

„Máme celkem asi 500 členů. V západní Evropě, kde jsou to Češi a Slováci, kteří dělají Sokol, jsme ti největší. Když se podíváte, kdo tady cvičí, tak jsem ten nejstarší,“ popisuje skupinu mužů starých maximálně 30 let.

O mladé česky mluvící členy Sokol nouzi nemá. Je to i tím, že ve Vídni působí dvojjazyčná škola a gymnázium.

„Většina těch kluků například hraje florbal. Ten je absolutně nepopulární v Rakousku, ale strašně populární v Česku. V té české škole jsme měli jednoho učitele, který zavedl florbal, a to přešlo k Sokolu, protože ti lidé už nechodí do školy, ale jsou teď u mě a hrají tady florbal,“ přibližuje Frey-Materna.

Bohatá tradice

Před pádem železné opony vídeňského Sokola tvořili hlavně starousedlíci, Češi žijící ve Vídni už několikátou generaci. S otevřením hranic se to mění. Spousta cvičenců se už narodila v Česku a příkladem je i Tomáš Frey-Materna, který přišel roce 1968.

„Moje maminka znala Sokol už z České republiky. Když zjistila, že tady je taky a dělá cvičení s dětmi, tak mě tam hned poslala. Já jsem vlastně vyrůstal v Sokole,“ přibližuje.

S dětmi se soustředíme hlavně na slovní zásobu, říká učitelka ze sokolské školy ve Washingtonu

Číst článek

Tělocvična v Angeligasse je v historicky české dělnické čtvrti v desátém vídeňském okrese. Sokol tak navazuje na bohatou tradici, dnes je největším českým spolkem v zemi. Historické dědictví si tu hýčkají – sbírají staré kroje, zástavy i sportovní poháry.

Rakousko bylo významné pro západoevropské sokolstvo i před rokem 1989. Už před padesáti lety začaly srazy v tyrolském Oetzu, v místě úmrtí zakladatele Sokola Miroslava Tyrše.

„Byla tam schůzka českých lidí v exilu, kteří nemohli do Čech, aby se tam setkali. A měli pěkný výlet a v rámci jedné mše a položení věnce u památného kamenu vzpomenuli na úmrtí Tyrše,“ popisuje Frey-Materna.

Dodnes do Oetzu jezdí Sokolové z Rakouska, Německa, Švýcarska a několik desítek let už také Slováci a Češi. „Teď to je pěkná parta. Setkáme se tam, dva dny si zasportujeme a potom máme malý společenský ‚event‘,“ dodává.

‚Celý život‘

Nácvik je u konce a muži rychle mizí do šatny, protože o patro níž v klubovně, už za okamžik začíná fotbalový zápas rakouského národního týmu.

Na všesokolský slet se chystají také v Kanadě. V Torontu cvičí symfonii Sokolové z Itálie i Panamy

Číst článek

„Mě sem přivedli moji rodiče, já sem chodím celý svůj život. Moje mamka sem chodila cvičit, taky děda,“ říká u obrazovky Niko. Je vídeňským Čechem čtvrté generace a už se prý cítí spíš jako Rakušan. Fandit se sem chodí na české i rakouské zápasy.

„Kdyby bylo finále Rakousko proti Česku, tak musím říct (že budu fandit) Rakousku. Tak půlka z nás by byla spíš pro Česko,“ myslí si Nico.

Ladislav Novák, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme