Pro dobrý spánek je hlavní dostatek pohybu, málo alkoholu a klid
Až 40 procent lidí někdy během života zažije poruchy spánku. Většinou je neléčí, a někdy právě to může způsobit řadu dalších zdravotních potíží.
Problém prý nastává ve chvíli, když porucha trvá delší dobu.
„To, že chvilku nemůžeme večer usnout a druhý den jsme fit, neznamená, že trpíme nespavostí,“ říká profesor Karlel Šonka ze spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Jednou z nejznámějších spánkových poruch je právě neschopnost usnout. Existují ale také choroby provázené nadměrnou spavostí.
„Většinou je to tím, že člověk spíše dobrovolně spánek v noci zkracuje, ale jsou ještě primární hypersomnie, kdy pacient má jako hlavní příznak nadměrnou spavost ve dne. Tito pacienti hodně trpí, protože jim to zkracuje život a navíc ještě trpí tím, že to okolí nepovažuje za nemoc a spíše za lenost nebo něco podobného,“ popsal odborník.
O poruchách spánku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu profesor Karel Šonka ze spánkové laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Asi dvě až čtyři procenta populace postihuje také spánková apnoe, což je přerušované dýchání ve spánku. „Vede k seriózním kardiovaskulárním komplikacím, vyššímu krevnímu tlaku, cévním mozkových příhodám, srdečním arytmiím a snižuje délku dožití,“ vysvětlil Šonka.
Pro kvalitní spánek je potřeba dostatek pohybu a střídmost ve stravování i pití alkoholu. Vhodné nejsou ani stimulační nápoje. Člověk by se měl ale před ulehnutím především uklidnit.
„Na dobrý spánek je potřeba přiměřená aktivita v bdělosti, kterou člověk uzavře dostatečně dlouho před tím, než si jde lehnout, aby si nebral do postele spoustu starostí a nenatahoval bdělost ještě nějakou prací, kterou by prováděl na lůžku místo toho, aby spal," zmínil Šonka.
„Člověk by měl mít také přiměřenou hmotnost, protože obezita obecně vede k poruchám spánku, ke zkrácení spánku nebo naopak k prodloužení spánku z důvodu nedostatečné kvality,“ dodal.
Vliv na klidné usínání má také civilizační způsob života, například večerní cvičení nebo aktivity na počítači. „Obecně se v posledních letech společnost snaží stihnout více, než je nám zřejmě biologicky dáno v našich schopnostech. A to, že se večer věnujeme elektronickým médiím, má také jeden aspekt - že jsme v době noci, kdy má člověk jako živočich už být ve tmě, vystavování umělému světlu, které jako by prodlužuje světelný den, a to spánek může také kazit,“ uzavřel odborník na zdravé spaní.
V rámci Týdne zdravého spánku se lidé mohou o problémech se spaním radit s odborníky v regionálních pobočkách Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zítra v Hradci Králové, ve čtvrtek v Praze a Ostravě a v pátek v Brně, a to vždy od 10 do 15 hodin.