Proč se bojíme udušení

Při zvýšení koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu se člověk začíná dusit a cítí panický strach. Jedním z důvodů je, že oxid uhličitý spouští chemickou reakci v "centru strachu" našeho mozku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek

Mozek | Foto: Fotobanka Profimedia

Neurologové z Iowské univerzity studovali protein ASIC1a, který se ve velké koncentraci vyskytuje v neuronech amygdaly - tedy oblasti mozku považované za centrum strachu a emočních prožitků. Protein je součástí iontového kanálu, který umožňuje šíření nervových vzruchů. Dřívější studie ukázaly, že myši bez tohoto proteinu ztratily strach z udušení. Při zvyšování koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu neztuhly na místě, což je u hlodavců příznak strachu, ale pokračovaly ve svých běžných aktivitách. Jakmile jim ale vědci pomocí virového vektoru dopravili do mozku příslušný gen, začaly se oxidu uhličitého bát stejně jako normální myši.

Nové experimenty ukázaly, že oxid uhličitý v amygdale snižuje pH. V neuronech, které obsahovaly protein ASIC1a, vyvolala zvýšená kyselost elektrické impulsy, které vytvářejí pocit strachu. O tom, že strach skutečně souvisí s kyselostí, se vědci přesvědčili opět na myších. Normální myši, které dostaly injekci pufru (látky, která zabraňuje poklesu pH) čelily oxidu uhličitému téměř stejně nebojácně jako ty, které postrádaly protein ASIC1a.

Schéma propojení amygdalárních jader | Foto: public domain

Objev, že podstatou strachu z udušení je reakce iontových kanálů na zvýšení kyselosti v amygdale, může být podle autorů studie velice užitečný při léčbě některých psychiatrických onemocnění - především panické poruchy.

Zdroj: Science NOW

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme