Do Chorvatska letos vyjede kolem tři čtvrtě milionu Čechů. Poprvé bez celních kontrol

Chorvatsko je díky čistému moři, nádherné přírodě a snadné dostupnosti tradiční dovolenkovou destinací českých turistů. I letos se určitě udrží na špičce jejich zájmu o letní dovolenou. Oproti předchozím rokům ale bude v něčem jiná: Chorvatsko vstoupí 1. července do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí lidé korzují kolem moře | Foto: Martin Dorazín

Členství poznamená i cestování. Na hranicích s ostatními zeměmi unie skončí celní kontroly.

Zůstanou hraniční kontroly, které budou dohlížet na dodržování zákonů. Na některých hraničních přechodech se Slovinskem a Maďarskem ale budou společné, a tak se průjezd urychlí. Ocení to hlavně turisté, kteří se do Chorvatska vydají autem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké změny letos čekají české turisty mířící do Chorvatska, zjišťoval redaktor Jaroslav Skalický

„Nebude celnice a mohou si přivézt jídlo, co potřebují, pokud s tím nebudou obchodovat. Proto stoupá zájem o privátní ubytování, i úroveň stoupá. A nemusí mít strach z toho, že je dražší benzin a nafta, nyní jsou na nižší úrovni než u nás,“ vysvětluje Jaroslav Medek z CK Mediteran Travel.

Ani potraviny v obchodech podle něj nahoru nepůjdou. „Ceny potravin zůstanou v podstatě stejné jako u nás. Je jasné, že pršut nebo jejich speciality jsou vždycky dražší, ale co je zajímavé, víno bude v obchodech levnější, protože se musí přizpůsobit cenové relaci Evropské unie,“ doplnil Medek.

Chorvatský autoklub připravil novou službu pro motoristy, kterou využijí na chytrých telefonech. V několika jazycích, zatím ale ne česky, se dozvědí informace o aktuální situaci na silnicích, hraničních přechodech i trajektech. Podívat se budou moci na 150 kamer umístěných na hlavních tazích.

Do Dubrovníku bude létat nová linka z Prahy

A kdo bude k Jadranu hodně spěchat, může kromě tradičního leteckého spojení z Prahy a Ostravy do Splitu využít dlouho očekávanou novinku - linku z Prahy do Dubrovníku společnosti SmartWings.

„Tato část jižní Dalmácie byla nedostupná a od půlky června do konce prázdnin bude jednou týdně létat éro na letiště Čilipi, takže se přiblíží Čechům ostrovy, jako jsou Korčula a Pelješac, okolí Dubrovníku a v neposlední řadě i Černá Hora,“ říká Lubor Šugárek z Vítkovice Tours.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme