Ekonomické informace 6. 5. 2002

Vláda se vloží do řešení stamilioných dluhů Českých drah vůči opravárenským podnikům - dnes by měla rozhodnout o převzetí pohledávky ČD za jugoslávskou železnicí. Obchod mezi námi a Evropskou unií se v prvním čtvrtletí snížil. Pozemkový fond nabídne tento týden asi 16 a půl tisíce pozemků o celkové výměře 19 tisíc hektarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Osmisetmilionový dluh Český drah vůči železničním opravnám se dnes začne řešit. Vláda by měla rozhodnout o převzetí pohledávky Českých drah za jugoslávskou železnicí. Tím se podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského vytvoří prostor pro splacení části dluhu opravnám.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Šťáhlavský - dluh ČD vůči opravnám

Záměr vlády odkoupit pohledávku za jugoslávskými železnicemi se asi nejvíc dotkne největšího českého železničního opravárenského závodu v Ostravě. O něm už Ivana Šuláková.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Šuláková - železniční opravny

Obchod mezi námi a Evropskou unií se v prvním čtvrtletí snížil. Vývoz českého zboží klesl přibližně o tři procenta na necelých 220 miliard korun. Dovoz se snížil dokonce o téměř deset procent, a dosáhl tak 198 miliard korun. Naše firmy nejvíce vyvážely do unie silniční vozidla, elektrická zařízení a spotřebiče, kancelářské stroje a počítače a stroje všeobecně užívané v průmyslu.

Pozemkový fond ČR nabídne tento týden asi 16 a půl tisíce pozemků o celkové výměře 19 tisíc hektarů. Už osmým kolem tak bude pokračovat veřejná nabídka pozemků podle zákona o prodeji půdy. O pozemky se mohou zajímat v průběhu příštích tří měsíců oprávněné osoby, samostatně hospodařící rolníci, společníci obchodních společností, členové družstev a vlastníci půdy. Lidé, kteří mají s fondem uzavřenou nájemní smlouvu déle než pět let, mohou podle zákona využít přednostního práva na získání 50 procent takto pronajatých pozemků, nejvýše však 300 hektarů. Kupní cenu je možné bezúročně splácet 30 let.

Konkursní správce Desty-Nova připravuje prodej dalších částí bývalého výrobce vysokozdvižných vozíků. Prodávat se bude areál v Rumburku a Bzenci. Ke konci roku by se měly prodat byty, správce zatím čeká na vyjádření dosavadních nájemníků, kteří mají předkupní práv. Během letoška tak bude rozprodáno 99 procent majetku bývalé Desty.

A ještě jednou se vrátíme k dnešnímu zasedání vlády v Brně. Ministři rozhodnou, jestli tomuto městu povolí vydání dluhopisů v objemu dvou miliard sedmi set milionů korun. Jak doplnil mluvčí ministerstva financí Jaroslav Třoska, obligace budou splatné za 7 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Třoska - brněnské dluhopisy

Nejpozději do tří týdnů by se mělo rozhodnout, jaký majetek bývalé IPB převede Československá obchodní banka na státní Konsolidační agenturu. Největší spor se vede o tzv. Kajmanské fondy, na které Investiční a poštovní banka převedla ještě v době svého působení část aktiv. O tom je především dnešní Ekonomický magazín, který začíná na Radiožurnálu po čtvrt na deset.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme