Mars stahuje kvůli kousku plastu své výrobky z 55 zemí včetně Česka

Výrobce cukrovinek Mars stahuje z trhů v 55 zemích některé své produkty. V jednom z jeho výrobků se před časem našel kousek plastu. Opatření se týká například tyčinek Mars, Snickers a krabic se sladkostmi Celebrations. V Česku by si zákazníci měli dát pozor na sáčky Snickers Minis i Mars Minis a multipacky Mars.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čokoládová tyčinka Snickers, kterou vyrábí společnost Mars | Foto: Anna Kottová

Z českého trhu stahuje firma sáčky Snickers Minis s trvanlivostí do 10. července 2016, dále pak multipacky Mars s daty spotřeby 4. září a 9. října 2016 a sáčky Mars Minis o 170 gramech s datem spotřeby do 11. října 2016.

„Jedná se o naprosto ojedinělý případ a týká se pouze výše uvedených výrobků, které byly vyrobeny v Nizozemí. Stažení se netýká žádných dalších značek čokoládových cukrovinek, balení nebo velikostí tyčinek a žádných dalších čísel šarže, dat spotřeby a produktů vyrobených v jiné továrně," uvedla za firmu Mars Irena Setikovská.

Spotřebitelé by tyto konkrétní výrobky podle ní neměli jíst a měli by zavolat na spotřebitelskou firemní linku na čísle 844 135 135, kde se můžou domluvit na vrácení produktu a kompenzaci.

Společnost Mars stahuje některé své produkty poté, co si zákazník stěžoval, že našel kousek červeného plastu v tyčince Snickers, kterou si koupil v lednu v Německu.

Plast možná pocházel z ochranného obalu používaného při výrobě sladkostí a do tyčinky se dostal v továrně ve městě Veghel na jihu Nizozemska. Opatření se tak týká jen produktů vyrobených v této továrně, které byly poté rozvezeny do dalších zemí.

„Vyšetřujeme, co přesně se stalo, ale zatím si nemůžeme být jistí, že se tento kousek červeného plastu nenachází i v nějakém dalším z našich produktů z této výrobní linky,“ řekla Eline Bijveldová za společnost Mars v Nizozemsku.

Nejen tyčinky Mars a Snickers

Firma neoznámila, kolik výrobků bude muset z prodeje stáhnout ani kolik bude toto opatření stát. Produkty ale musí z trhů zmizet v celkem 55 zemích, mimo jiné v Německu, Francii, Belgii, Británii, Itálii, Nizozemsku a Španělsku.

Mluvčí firmy v Nizozemsku podle agentury AFP uvedla, že akce se týká i zemí jako Vietnam nebo Srí Lanka. Naopak Spojené státy do ní zahrnuty nejsou.

Společnost Mars byla založena v roce 1911. Rodinný koncern má sídlo v americkém státu Virginie. Kromě cukrovinek a dalších potravin se zabývá také výrobou krmiv pro psy a kočky.

V Německu se opatření vztahuje na tyčinky Mars, Snickers, balení sladkostí Milky Way Minis a krabice s cukrovinkami Celebrations s trvanlivostí mezi 19. červnem a 8. lednem 2017. Ostatních výrobků, jako třeba tyčinek Twix, se stahování netýká.

„Chceme zabránit tomu, aby zákazníci snědli některý z (postižených) produktů, který si koupili," zdůvodnila firma široké časové rozpětí sladkostí, které označila za potenciálně nebezpečné.

Ve Francii firma také stahuje tyčinky Mars a Snickers a krabice se sladkostmi Celebrations. Data minimální trvanlivosti se u jednotlivých výrobků různí, ve všech případech jde ale o letošní data.

Čokoládová tyčinka Snickers a Mars, které vyrábí společnost Mars | Foto: Reuters

ČTK, ČRo, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme