Pohonné hmoty zlevňují. Díky nižším cenám ropy

Nafta je u čerpadel nejlevnější od loňského července. Ceny pohonných hmot klesají už několik týdnů. Ropa typu Brent se minulý týden prodávala se za 98 dolarů, tedy nejníže za posledních devět měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice | Foto: Khalil Baalbaki

Podle údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje, stála nafta v průměru 35,45 Kč. Benzin Natural 95 pak 35,95 Kč. Jen během jednoho týdne tak pohonné hmoty zlevnily o zhruba 40 haléřů. Nejnižší ceny jsou v jižních Čechách, nafta je tam v průměru za 34,80 a benzin za 35,40 Kč.

Za poklesem jsou nižší ceny ropy. V minulém týdnu se cena za barel ropy typu Brent dostala pod hranici 100 dolarů. Prodávala se za 98 dolarů, tedy nejníže za posledních devět měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji cen PHM mluvil Jaroslav Skalický

Ke zlevnění ropy vedly předpovědi o zpomalování evropské ekonomiky, ale hlavně údaje o slabší ekonomické výkonnosti čínské ekonomiky. Čínské hospodářství neroste tak závratně, jak ekonomové čekali, přitom je to země, která patří mezi největší spotřebitele surovin včetně ropy.

Investoři teď čekají na další ekonomické údaje z USA a z Číny. Leccos napoví data o vývoji čínského průmyslu za duben, která se dozvíme už dnes. Cena ropy se už ale oživila, vrátila se nad sto dolarů za barel, ale to ještě není směrodatné, protože ji investoři nakupovali právě kvůli nízkým cenám.

Odhad dalšího vývoje cen nafty a benzinu není snadný. I kdyby se cena ropy zvyšovala, ceny pohonných hmot na to budou reagovat se zpožděním, a tak se dá předpokládat, že ještě zlevní. V květnu už ale do cenového vývoje zasáhne motoristická sezona. Poptávka poroste, a tak se bude zvyšovat i cena benzinu a nafty.

A ceně ve prospěch zákazníků nepomůže ani česká koruna, která rozhodně neposílí tak, aby se ceny pohonných hmot snížily. Za pár týdnů se tedy dosud příznivý směr v cenách nejspíš obrátí a zase půjdou nahoru.

Ceny pohonných hmot | Foto: Khalil Baalbaki

Jaroslav Skalický, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme