Tendr na stavbu úseků D3 u Budějovic vyhrály firmy Strabag a Eurovia

Další dva úseky dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi postaví stavební společnosti Strabag a Eurovia. Vítěze tendrů za zhruba miliardu korun vybralo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého by úsek z Veselí do Bošilce mělo stavět konsorcium vedené společností Strabag, ve kterém je druhým ze členů Eurovia CS.

Obě společnosti jsou obsaženy i ve druhém konsorciu, které v soutěži ŘSD vybralo pro stavbu druhého úseku Borek - Úsilné. Zde je ale vedoucím sdružením Eurovia.

„V současné době ještě čekáme na možnost odvolání. V první polovině února bychom měli vědět, zda tyto stavby bude moci zahájit,“ řekl Studecký Českému rozhlasu.

Se společností Eurovia vede ŘSD v současné době spor kvůli nedostatkům na ostravské části dálnice D1. Podle Studeckého to ale nemůže být důvodem k vyřazení firmy ze soutěže.

„Na základě současně platných zákonů Ředitelství silnic a dálnic nemá žádnou možnost vyřadit uchazeče například z toho důvodu, že s ním vede nějaký soudní spor. V případě této zakázky rozhoduje cena, případně ještě délka záruční doby, kterou nám uchazeč nabídne,“ podotkl mluvčí.

Původní vítězství Skansky zrušil antimonopolní úřad

Dálnice D3 má spojit Prahu, Tábor a České Budějovice a z Třebonína pokračovat jako rychlostní silnice k rakouským hranicím. Nyní je v provozu dvaačtyřicetikilometrový úsek mezi Meznem a Veselím nad Lužnicí.

Zahájit práce na stavbě dalších dvou úseků se ŘSD dlouhodobě nedaří, samotná soutěž trvá od roku 2012. Podnik už v minulosti vyhlásil vítězem v obou tendrech společnost Skanska, rozhodnutí ale zrušil Úřad o ochranu hospodářské soutěže, na který se obrátili právě současní vítězové zakázek Strabag a Eurovia. Obě firmy Skansku podezíraly z podnákladových cen.

D3 | Foto: Český rozhlas

Eva Kézrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme