Za dětskou roli získal Oscara, kariéru mu zatrhli komunisté. Před 80 lety se narodil Ivan Jandl

Ivan Jandl, který v roce 1949 získal slavného filmového Oscara, by oslavil osmdesátiny. A to právě v den, kdy budou odhaleny nominace na letošní ročník slavných filmových cen. Americká filmová akademie ocenila jeho výjimečný herecký výkon v dětské roli v americko-švýcarském filmu Poznamenaní. Zahraniční novináři mu už předtím udělili Zlatý globus. V anglickém originále se film jmenoval The Search.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar | Foto: A.M.P.A.S.®

„Bylo to za hlavní roli ve filmu. Postava se jmenovala Karel Malík,“ vzpomínal Ivan Jandl na film Poznamenaní v 60. letech ve vysílání Československého rozhlasu, kde tehdy pracoval jako hlasatel.

„To mě bylo málo, tak deset let. Švýcarská filmová společnost natáčela film o zavlečených dětech za války do Německa. A celý film se točil kolem toho, jak se děti a rodiče hledají a jaká s tím byla spojená ohromná obětavost,“ vzpomínal.

Filmovou maminku Ivana Jandla hrála významná operní pěvkyně a herečka Jarmila Novotná. Film režíroval Fred Zinnemann, který se později proslavil hlavně westernem V pravé poledne. Ivana Jandla do hlavní role ve filmu Poznamenaní objevil v Dismanově rozhlasovém souboru. „Režisér tenkrát přijel sem do budovy rozhlasu, protože hledal dětské představitele po celé Evropě. Zúčastnil se zkoušky souboru a tam mě mimo jiné slyšel.“

Sympatický kluk s blonďatou patkou si získal americké diváky. V Československu se ale film Poznamenaní do běžných kin vůbec nedostal. Promítal se jen na filmovém festivalu v Mariánských Lázních.

Ivan Jandl | Foto: Wikimedia Commons Public domain

„Bylo to dáno poúnorovým nasměrováním. V jednom z článků byl výrok, že by měl být Ivan Jandl zachován pro socialistickou filmografii. Svět se rozdělil a o tom, co se děje za železnou oponou se nemělo mluvit,“ připomíná bývalý šéf Dismanova souboru Václav Flégl.

Publicita v americkém tisku byla podle něj mnohem razantnější. „Jandl se dostal i na první strany barevnách magazínů. Dokládá to i korespondence, která se zachovala. Tehdy se mu ozvala například Bridget Bardotová nebo Shirley Templová. Amerika Ivanem žila v týdnech kolem vyhlášení Oscarů. Situace byla podobná takovému šílenství, jakou tyto ceny vyvolávají i dnes.“

Ivan Jandl si zahrál jen pár malých rolí v českých filmech. I když dostával nabídky ze zahraničí, vycestovat nemohl. V dospělosti se věnoval ochotnickému divadlu. Zemřel ale předčasně, v padesáti letech.

Český rozhlas po Ivanu Jandlovi pojmenuje cenu, kterou bude udělovat významným osobnostem za výrazný přínos pro rozvoj rozhlasové tvorby.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme