František Kincl zastával funkci federálního ministra vnitra zastával do prosince 1989. Kincl ve čtvrtek oslaví 82. narozeniny. Posudek jeho duševního stavu vypracovala Psychiatrická nemocnice Bohnice.
Nevadí většině obyvatel Česka komunistická minulost příštího prezidenta republiky? „Volba ukázala, že tomu lidé snad po 30 letech nedávají tak velký význam,“ říká publicista Jan Vaculík.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Příslušník SNB Karel Bažant chtěl ukrást letadlo a uniknout z Československa. Plán překazila manželka jednoho z letců, která Bažanta udala. Odsouzen nebyl, ale na Západ nevycestoval.
Příštím českým prezidentem bude opět předlistopadový komunista. Jaký je pohled historiků na působení Petra Pavla a Andreje Babiše v období před rokem 1989? A hraje tato otázka letos pro voliče roli?
Událost se odehrála v červenci 1989. Thomasi Bartschovi tehdy bylo 23 let, byl občanem NDR a chtěl se dostat za železnou oponu. Příslušníci pohraniční stráže mu prostřelili koleno.
Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti letos získala mezinárodní cenu Egona Erwina Kische. Napsali ji společně sociální antropolog, historička a psycholožka.
Nový internetový projekt nyní nabízí možnost porovnat různé nahrávky politického procesu s Rudolfem Slánským. Autoři projektu tak chtějí ukázat, jak komunistický režim manipuloval s veřejností.
„Zpočátku byl hledán obviněný, který by reprezentoval takzvanou nacionalistickou úchylku. Než ale k procesu s Rudolfem Slánským došlo, změnily se akcenty sovětské politiky,“ popisuje historik.
Na konci války v roce 1945 Rudolf Slánský zažíval vrchol svojí kariéry. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. 70. výročí politického procesu připomíná seriál Radiožurnálu.
O velkoformátovou publikaci zachycující více než 100 let československé historie si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Petice Několik vět rozlomila ghetto opozice a umožnila vytvoření daleko širší platformy, popsal historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Prokop Tomek.
Nástup komunistů do vedení Československa zasáhl všechny oblasti společnosti: od ideových odpůrců, třídních nepřátel a nepřátel přátel. Do soukolí se tak dostali i lidé jen za to, že psali básně.
Paní Soňa Karolová je jednou ze 116 žadatelek, kterým ministerstvo zdravotnictví odškodnění za nedobrovolnou sterilizaci odmítlo. Podle právníků jde o systémové selhání.
Nová kniha novináře Pavla Švece rozkrývá osudy esenbáka-převaděče Jaroslava Maršíka, který utekl před zatčením komunistickou policií. O Akci Kvilda hrajeme v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„Kapitán Svoboda, který byl pověřen vyšetřováním, byl vyučeným strojním zámečníkem,“ vysvětluje historik Jiří Plachý, proč nebylo hledání lidických dětí na konci 60. let úspěšné.
Sněmovna v pátek na svém jednání odsouhlasila nárok zdravotnických záchranářů na dřívější penzi bez jejího krácení. Kromě toho se dolní komora zabývala také penzemi komunistických prominentů.
„Propaganda udržovala pocit ohrožení země ze Západu. Západní Německo a Rakousko byly líčeny jako státy, odkud hrozilo nebezpečí,“ píše historik Martin Pulec.
„Milanovy knihy byly přeložené do více než 50 jazyků, včetně čínštiny. To jen dokazuje, že Milan Kundera je nejen Francouzem, ale také světovým občanem,“ říká Lang.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
V revoluční době roku 1989 přišla na otrokovickou faru za panem farářem Vojtěchem Šímou babička, že chce ke zpovědi: „Pane faráři, já jsem se moc provinila!“
„Někdy se mi zdá, že normalizace byla v určitých ohledech těžší, než když vás někdo například fyzicky trápí. Za normalizace šlo o zničení duše,“ říká katolík a disident Pavel Záleský.
Koncert v plzeňském Lochotíně měl být součástí mírových pochodů. Došlo ale ke střetu vyznavačů punku a obdivovatelů Michala Davida. Lítala rajčata i štěrk. Dramaturgické selhání, komentuje historik.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Třicetiletí rodiče Vyhnisovi navštěvovali Sokol, kde se dali dohromady s protinacistickými odbojáři. Gestapo je v roce 1942 pozatýkalo a zavraždilo. Zůstala po nich tříletá holčička Alenka.
Cesty do USA, Velké Británie a Irska. Diplomatický pas komunistického pohlavára pomáhá tři dekády od sametové revoluce objastnit kontext snah československých komunistů prolomit diplomatickou izolaci.