Výstava ‚Sladkost smrti‘ v Doxu přibližuje citlivé téma

Fotografie hrobů, pohřbů, dokumentární film pořízený v krematoriu, a dokonce skutečná parte mrtvých umělců. To všechno nabídne nová výstava s příznačným názvem ‚Sladkost smrti‘, která začala v pražské galerii DOX dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Büchler - Marná práce, Zámek (2010), instalace na dvoře centra DOX | Foto: Iveta Kopicová

„Ta výstava je třetím pohledem do archivů, kdy se archiv výtvarného umění prezentuje tím, že ukazuje sbírku svých dokumentů. První výstava byla fotografická, druhá o plakátech a třetím pohledem je parte. Z tohoto důvodu jsme se dostali i k rituálům a ke všemu, co se smrtí souvisí,“ říká kurátor výstavy Jan Kuntoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě ‚Sladkost smrti‘ v Doxu mluvil na Radiožurnálu její kurátor Jan Kuntoš

„I když se většina lidí smrti obává, je přeci jen zvědavá. Myslím si, že mnoho lidí přijde jen ze zvědavosti,“ pokračuje Kuntoš.

Kromě parte slavných lidí je na výstavě k vidění část kolekce fotografa Radoslava Kratiny, který se v polovině 80. let zabýval funerální plastikou na Olšanských hřbitovech v Praze. Miroslav Urban, jehož fotografie jsou také vystaveny, od 70. let objížděl hřbitovy v Sudetech a posléze i ve světě a fotografoval náhrobky. Doplňují to tři filmy Miroslava Urbana koncipované na podobné téma.

Fotografie Jana Lesáka z cyklu Spalovač fotil autor v pardubickém krematoriu. „Jedná se o jakousi fotografickou citaci kultovního českého filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol,“ dodává Kuntoš.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme