Výstava ukazuje unikátní fotografie z 1. světové války

Fotografové války, tak se jmenuje výstava, která se právě otevírá na Pražském hradě. Navazuje na výstavu ‚Pěšky první světovou válkou‘, která předloni objevila pro svět unikátní dokumentární fotografie Jindřicha Byšického.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výstavy 'Fotografové války' | Zdroj: ČTK

Podle kurátora Jaroslava Kučery nová expozice opět jedinečným způsobem mapuje všední život vojáků té doby tak, jak ho viděli Gustav Brož, Jan Myšička, Karel Neubert a Jenda Rajman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Dluhoschové z výstavy 'Fotografové války'

„Spousta fotografií se jmenuje ‚Spása vlasti‘. Jde pravděpodobně o vojáky, kteří narukovali na konci války a šli na nejhorší jatka,“ říká kurátor výstavy.

Ve chvíli, kdy fotograf zmáčkl spoušť, možná většině osmnáctiletých vojáků na fotografiích zbývalo jen pár dnů života. Zachytil je Jan Myšička, který bojoval v Haliči a v Maďarsku. K autorům výstavy se dostal ucelený komplet více než tisíce negativů, který originálně dokumentuje život na frontě.

Další silné fotky zapůjčil Pavel Hančar. Jeho dědeček Jenda Rajman prožil 1.světovou válku jako úředník v polní nemocnici v dnešním Slovinsku.

„Fotografie byly založeny ve skříni a na výzvu z hradu jsem si na ně vzpomněl a otevřel jsem to,“ říká Hančar.

O svých válečných zážitcích později pan Rajman nikdy nemluvil, podle Jaroslava Kučery nám ale zanechal jedinečné svědectví o všedním životě v tehdejším špitále:

„Máme od něj naprosto unikátní snímky, například rentgenu hlavy vojáka. Pak zde je zachycena operace v polních podmínkách, tedy venku před nemocnicí. Nebo zanechané italské mrtvoly, což je popisek Jendy Rejmana. Protože po něm se nezachovaly negativy, ale jen fotografie, které on posílal jako pohlednice svým rodičům a své milé. Z toho se to skenovalo a vystaveny jsou nádherné zvětšeniny.“

Výstava představuje ještě práce Gustava Brože, který fotil na východní frontě, na dnešním území Ukrajiny. Tam také patrně válčil poslední ze čtveřice autorů Karel Neubert.

Světový unikát

„Po veleúspěšné výstavě Jindřicha Byšického, tehdy neznámého vojáka, kterého jsme objevili až v průběhu výstavy, jsme se rozhodli, že se pokusíme o nemožné a třeba se objeví další fotografové, vojáci z 1. světové války. Moc jsem tomu nevěřil, ale neuvěřitelné se stalo skutkem a máme tady čtyři zcela nové objevy, minimálně české, ne-li světové. V historii světové fotografie z 1. světové války neexistují podobní fotografové,“ dodává Kučera.

Ze tří tisíc negativů a snímků ze soukromých archivů se nakonec na výstavu dostaly dvě stovky fotografií. Jsou doplněny i osobními věcmi autorů.

Podle Jaroslava Kučery je obdivuhodné, že jejich autoři dokázali s tehdejší technikou vytvořit často naprosto dokonalé fotky. V Tereziánském křídle starého královského paláce si je můžete prohlédnout do 4. září.

Pavla Dluhoschová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme