Elitní vědci by v Česku měli v budoucnu dostat víc peněz na špičkový výzkum

Do dvou let by v Česku mohla vzniknout prestižní nadace, která bude podporovat excelentní vědu. Jednalo by se o český vědecko-technologický institut, který by nesl jméno po některém ze slavných českých badatelů, například Antonínu Holém nebo Ottu Wichterlem. Návrh na vznik nadace předloží vládě v nejbližší době Rada pro výzkum, vývoj a inovace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Půjde o finanční podporu nejlepších výzkumných týmů v České republice, ve kterých budou pracovat tuzemští i zahraniční vědci.

„Znamená to vytvořit mechanismus, kterým budou mít naši nejlepší vědci ve spolupráci se zahraničními vytvořeny takové podmínky, aby mohli pracovat jako nejlepší světové týmy,“ popisuje místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová.

O kvalitní výzkumníky, kteří mohou pomoci v růstu ekonomiky a v náskoku v technologiích, bojují všechny vyspělé země. Česko by tak nemělo zůstat stranou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Financováním české vědy se v reportáži zabývala Petra Benešová

Nadace zřízená státem na základě zvláštního zákona by fungovala nezávisle a do jejího čela se postaví české i zahraniční výzkumné špičky. Financovala by se ze státního rozpočtu.

„Předpokládáme, že další prostředky půjdou jak ze soukromého sektoru, tak ze zahraničních evropských zdrojů. Mluvíme o miliardě z českého státního rozpočtu, všechno ostatní by bylo navíc,“ uvádí Kopicová.

Podporu od nadace dostane opravdu jen badatelská elita. Podle Tomáše Jungwirtha, profesora britské Nottinghamské univerzity a člena Rady, budou platit přísná výběrová kritéria.

„Hodně jsme se inspirovali, jak se to dělá například v institutu Science Technology v Rakousku, ve Weizmannnově institutu a tak dále. Správní rada nadace a její vědecká rada dělají individuální vyhledávací proces osobností a snaží se identifikovat nějakou, která by byla přenositelná někam jinam,“ vysvětluje Jungwirth.

Šanci mají i mladí vědci

Další pozice do vědeckých týmů se otevřou pro talentované vědce do 35 let, které ve výběrovém řízení zvolí seniorští badatelé se správní a vědeckou nadační radou.

„Je to zcela otevřený proces napříč ústavy, univerzitami a Akademií věd v České republice. Měl by to také být nástroj, jak by k sobě instituce mohly přilákat špičkové vědce ze zahraničí,“ dodává Jungwirth.

Akademické ústavy a veřejné vysoké školy myšlenku nadace vítají, protože v České republice se zatím mezi elitou a průměrem příliš nerozlišuje.

Podle Rady by se výzkumníci financovali zhruba na deset až dvacet let. Po třech až pěti letech by pak nadace podrobně kontrolovala, jakých výsledků už dosáhli, jaké mají další plány a jestli pracují na originálních věcech.

Návrh nadace schválí Rada ještě v prosinci, předloží ho vládě a následně parlamentu.

Výdaje na vědu a výzkum v Česku (2000 - 2012) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme