Tygrům v Indii hrozí po sérii útoků na lidi odplata ze strany vesničanů

Tygři v Indii jsou znovu v ohrožení. V zemi, kde žije nejvíc těchto vzácných šelem, se totiž množí jejich útoky na lidi. Za posledních pět týdnů tygři zabili 17 osob a vesničané žijící v blízkosti tygřích rezervací chtějí vzít spravedlnost do svých rukou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr ussurijský | Foto: Martin Vobruba, Zoo Plzeň

Otázku, proč tygři zaútočí na lidi, řeší vědci a ochránci zvířat už dlouhé roky. Obecně totiž platí, že za normálních okolností se tyto šelmy setkání s lidmi raději vyhýbají a pokud možno před nimi prchají. V poslední době ale tygři útočili na několika místech v Indii.

Například v regionu Dodabetta ve státě Tamil Nadu zabil tygr za dva týdny tři lidi, většinou děti. Vesničané se teď tygra snaží najít a zneškodnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jsou tygři v Indii v ohrožení, přiblížil Jaromír Marek ze zahraniční redakce

Místní lidé tvrdí, že tygři v rezervacích jsou přemnožení a že by se jejich počty měly snížit. S velkou nadsázkou se dá ale říct, že spíše se „přemnožili" lidé. Počet tygrů totiž stále klesá.

Zatímco před sto lety jich v Indii podle odhadů žilo 40 tisíc, dnes uvádějí nejoptimističtější odhady 3 a půl tisíce zvířat, realisté spíš 1700. Tygři žijí v rezervacích, ale s nimi tam žijí i lidé, a v tom je právě kámen úrazu.

„V našich 39 tygřích rezervacích žije 50 tisíc rodin. Přestěhovali jsme jen 3000 rodin, tedy nějakých 7 - 8 procent. Ale jsme demokratická země, lidé musí se stěhováním souhlasit,“ říká indický ministr životního prostředí Jairam Ramesh.

Tygři ročně v Indii usmrtí 85 lidí, což je ale mnohonásobně méně, než kolik lidí zemře třeba na hadí uštknutí – těch je podle odhadů 46 tisíc za rok. Tygr má ale pověst zabijáka a vždy, když se objeví zprávy o nějakém útoku na člověka, by lidé hned chtěli volit radikální řešení.

I Indii platí zákaz lovu tygrů už od roku 1970. Pytláci je ale loví stále a černý trh také kvete.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme