Třetina energie musí být z obnovitelných zdrojů, navrhují europoslanci

Evropa musí podle europoslanců mnohem víc bojovat s takzvaným globálním oteplováním. Evropský parlament proto chce, aby země unie do roku 2030 snížily emise skleníkových plynů o 40 procent. Skoro třetinu energie by také měly povinně získávat z obnovitelných zdrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto)

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Europoslanci tak prosazují přísnější cíle, než jaké nedávno navrhla Evropská komise. Ta vyhověla požadavkům zemí jako je Česko a závazný cíl pro podíl obnovitelných zdrojů nestanovila. To je ale podle europoslanců chyba.

Podle europoslance za ČSSD Pavla Poce je pro Česko důležité, že Evropský parlament označil jadernou energii za udržitelný zdroj.

„Umožňuje nám to rozvinout naši energetickou politiku tím směrem, kterým chceme. Parlament tím zároveň říká: my chápeme, že členské země mají právo na svůj energetický mix, každá země má jiné podmínky a musí mít možnost je nějakým způsobem zohlednit.“

O cílech pro snižování emisí se musí europoslanci dohodnout se členskými zeměmi unie. Řada z nich nechce stanovit závazný podíl pro energii z obnovitelných zdrojů.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme