Humanitární krize v Sýrii je kvůli válce dál na vzestupu

Syrská armáda se chystá na masivní útok proti Jabrúdu, poslední baště syrských rebelů v horách u hranice s Libanonem. Tam už uprchly z obléhaného sídla stovky rodin, další tisíce mohou následovat. Navzdory trvajícím bojům pokračují znepřátelené strany v rozhovorech ve švýcarské Ženevě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární krize v Sýrii je dál na vzestupu | Foto: Reuters

Odpůrci syrského režimu v čele se Spojenými státy chtějí prosadit v Radě bezpečnosti rezoluci, která by měla pod hrozbou sankcí vynutit pomoc strádajícím civilistům. Na jejich utrpení upozornila v rozhovoru s BBC i humanitární šéfka Spojených národů Valerie Amosová:

„Uplynuly dva roky od chvíle, kdy jsem sama poprvé navštívila město Homs a upozornila na kritickou situaci obyvatel čtvrti Baba Amr. Od té doby jsme odtud evakuovali dvanáct stovek lidí a doručili jídlo a léky dvou a půl tisícům.“

„Taková čísla nelze považovat za příkladná, když v Sýrii zůstává čtvrt milionu lidí v obklíčených sídlech a přes tři miliony žijí v oblastech válkou těžce postižených,“ řekla Amosová.

Světová organizace podle agentur pozastavila evakuaci civilistů z obléhaného Homsu, dokud se nevyjasní osud už evakuovaných mužů, které zadržely syrské bezpečnostní složky.

Jan Prokeš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme