Sněmovna se bude zabývat návrhem zákona o regulaci prostituce, i když ho vláda zamítla

Prostitutky by mohly mít průkazy, chodit na pravidelné lékařské prohlídky a platit daně. Úřady by také povolovaly nevěstince. Vláda sice zákon o regulaci prostituce zamítla, ale je to jen doporučení. Rozhodnutí závisí na poslancích. Návrh předložilo hlavní město Praha a poslalo ho do Sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Za porušení zákona by hrozily pokuty. Za provozování prostituce bez oprávnění by to bylo až 50 tisíc korun. A sankce by riskovali i zákazníci.

Prostitutky si už teď stěžují, že mají život čím dál těžší a peněz méně než dřív.

„Zůstaly holky, který jsou na tom beznadějně špatně. Kdysi to někdo dělával z plezíru, aby se tím bavil a přivydělával si, ale dneska jsou to sociální záležitosti,“ říká prostitutka.

Podle pražského primátora Tomáše Hudečka z TOP 09 nechce Praha na nejstarším řemesle vydělávat, ale chce zmenšit riziko šíření nemocí. Podle radního Lukáše Manharta z TOP 09 by se také zvýšila bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zákona hovořili pražský radní za TOP 09 Lukáš Manhart a vedoucí poradenského a zdravotnického centra společnosti Rozkoš bez rizika Jana Poláková

„Návrh zákona pomůže eliminovat bezpečnostní rizika spojená s prostitucí. Dále je to ochrana mravnosti, veřejného pořádku, oddělení legální od nelegální prostituce. Aspektů je spousta a já věřím, že zákon nám pomůže problematiku prostituce komplexně vyřešit,“ uvádí Manhart.

Návrh také zakazuje prostituci na veřejných prostranstvích. Nevěstince by nesměly být v určité vzdálenosti třeba od úřadů, škol, nemocnic nebo kulturních památek.

„Česká republika je vázána úmluvou o potlačování a zrušení obchodu s lidmi, využívání prostituce druhých osob. Přijetí tohoto zákona by bylo v rozporu s mezinárodně právními závazky České republiky,“ vysvětluje ministr pro lidská práva a předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier z ČSSD, proč vláda návrh zákona doporučuje zamítnout.

Také občanské sdružení Rozkoš bez rizika je k návrhu skeptické. Podobné prý už ve světě byly a neuspěly.

„Ženy by měly problém přistoupit na hlavní podmínku zákona, což je oficiální registrace k provozování prostituce. Většina našich klientek by měla problém s tím, vystoupit z anonymity a jít si na úřad pro průkazku,“ uvádí vedoucí poradenského a zdravotnického centra Rozkoš bez rizika Jana Poláková.

Většina žen by podle ní pracovala v ilegalitě, což by bylo problematické například pro terénní služby. Prostitutky by se navíc bály, že k informacím v registru by se mohl kdokoli dostat.

Radní Manhart to ovšem popírá s tím, že osobní data by vzhledem k choulostivému charakteru této profese byla chráněná a neveřejná.

Lenka Jansová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme