Počet osobních bankrotů roste, v únoru jich bylo nejvíc od roku 2008

V únoru bylo vyhlášeno 1941 osobních bankrotů, což je nejvíc od ledna 2008. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce (ilustr. foto) | Foto: Ladislav Bába

Nejvíce osobních bankrotů bylo v únoru ve Středočeském (326) a v Ústeckém kraji (217). Nejméně v Pardubickém (80) a v kraji Vysočina (52).

Podle Daniela Hůleho ze společnosti Člověk v tísni se z jednoho měsíce nedá usuzovat na nějaký trend. Celkově se lidem sice daří hůř, setkává se tu ale několik faktorů.

„Je více poraden a také firem, které se zabývají podáváním insolvenčních návrhů. Naučili se s ním pracovat a více ho využívají. Od ledna navíc platí novela zákona, podle které je možné podávat insolvenční návrhy i u osob, kterým dluh vznikl v rámci podnikání,“ vysvětlil Hůle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni v pořadu Stalo se dnes

Při osobním bankrotu na sebe dlužník podá insolvenční návrh, ve kterém navrhne oddlužení. Pokud soud oddlužení povolí, zvolí jednu ze dvou možných forem. Buď zpeněžením veškerého dlužníkova majetku, nebo postupným splácením podle splátkového kalendáře. Dlužník musí věřitelům vrátit alespoň 30 procent závazků, od zbytku dluhů ho pak soud může osvobodit.

Od počátku platnosti příslušného zákona bylo podáno 88 tisíc návrhů na osobní bankrot.

Vladimír Kroc, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme